Dijital Ödeme Sistemi WhatsApp Pay, Türkiye’ye Gelecek Mi?

Facebook şirketinin CEO koltuğunda oturan Mark Zuckerberg, yeni dijital ödeme sistemi WhatsApp Pay ile ilgili yeni bilgiler paylaştı. Şu anda Hindistan’da test aşamaları devam etmekte olan sistemin yakın bir dönem içerisinde pek çok ülkede aktif olarak kullanıma açılacağı öğrenildi. Peki ya WhatsApp Payments, ülkemizde de kullanılacak mı?

2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında WhatsApp platformunu satın alarak kendi bünyesine dahil eden Facebook, anlık mesajlaşma uygulamasına oldukça önemli yenilikler kazandırdı. Son bir yıldır ise platformun üzerinde durduğu büyük yenilik, dijital ödeme sistemi olan WhatsApp Pay oldu. WhatsApp kullanıcılarının hızlı bir şekilde uygulamadan ayrılmadan para alışverişi gerçekleştirebileceği bu özellik, yakında yayına sunulmayı bekliyor.

WhatsApp Pay Nedir, Ne İşe Yarar?

2018 yılında 1 milyon Facebook kullanıcısının işlevsel ve pratikliğini test etmeye başladığı yeni ödeme sistemi, Hindistan’da geliştirilmeye devam ediyor. Bu özellik ile birlikte Facebook, akıllı telefonlar üzerinden para transferi gerçekleştirmenin fotoğraf göndermek kadar hızlı ve kolay bir hale gelmesini sağlamak olduğu belirtildi.

WhatsApp Pay Nedir?

Mesajlar sayfasında yer alan ekler paneline açılacak ödeme sistemi kısayoluna tıklayarak ödeme tutarı seçilecek ve telefona gelen PIN kodunu girerek anında para transferi sağlanabilecek. Bununla beraber hangi bankanın kullanılacağı ve hangi bankaya gönderileceği gibi seçeneklere de kolayca erişim sağlanabilecek. Böylelikle WhatsApp, tüm bankaların ortak bir merkezi haline gelerek kullanıcılarına daha kapsamlı ve bütünlüklü bir hizmet vermeyi planlıyor.

Açıklanan bilgiler dahilinde WhatsApp Pay sistemini kullanmak için tek bir şartı yerine getirmek gerekiyor; doğrulanmış hesap sahibi olmak… Böylelikle onaylanmış bütün profiller, güvenli bir şekilde internet alışverişi gerçekleştirmenin tadını çıkarabilecekler. Ayriyeten yerel ya da dijital diğer ödemeler için WhatsApp Pay’i kredi kartları ile ilişkilendirmek de mümkün hale gelecek.

WhatsApp Pay Ne İşe Yarar?

Ayrıca WhatsApp Pay’in yalnızca bireysel kullanımlar için değil; Facebook, Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp üzerinden yapılacak uygulama içi satın alımlar ve alışverişlerde de kullanılacağını tahmin edilmekte.

WhatsApp Pay, Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Önümüzdeki günlerde Hindistan’da lansmanını yapacak WhatsApp Pay’in, kısa süre içerisinde başka pek çok ülkede kullanılmaya başlanacağı biliniyor. Bu konuya dair şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, “Bu özellik için gerçekten çok heyecanlıyım. Bunun birkaç ülkede yayılmaya başlamasını ve önümüzdeki 6 ay içerisinde büyük bir aşama kaydetmemizi bekliyorum,” dedi.

WhatsApp Pay (Payments) Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Ancak şimdilik ne yazık ki WhatsApp Pay’in ülkemizde ne zaman aktif olacağı bilinmemekte. Bununla birlikte ülkemizde hangi ödeme sistemlerinin tercih edileceği de henüz netlik kazanmış değil. Fakat Hindistan’da gerçekleşecek lansman etkinliğinin ardından hangi bölgelere ne zaman hizmet vereceği yavaş yavaş doğrulanmaya başlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Android Root Atma Nedir ve En İyi Uygulamaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Son Eklenenler

Android Telefonlarda YouTube Reklamları Nasıl Engellenir?

Android telefonlarda reklamsız YouTube izlemek için tek seçenek YouTube'ta Premium abonelik sahibi olmak değildir. Her ne kadar resmi olmasa da birtakım araçlar...

WhatsApp Web İçin Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp platformu masaüstü Web versiyonu için nihayet karanlık mod özelliğini devreye soktu. Peki ya WhatsApp'ta karanlık tema nasıl açılır?...

Yurt Dışı Seyahatleri İçin En İyi Airbnb Alternatifi Konaklama Uygulamaları

Dünya çapında 81 bin şehirde ve toplamda 191 ülkede aktif olarak hizmet veren Airbnb, başarılı bir konaklama uygulaması olarak kabul ediliyor. Airbnb...

Akıllı Telefonlar İçin En İyi Ebeveyn Kontrol Uygulamaları

Google Play Store ve App Store gibi uygulama mağazaları içerisinde çocukların internette güvenli gezinmelerini sağlamak için pek çok nitelikli ebeveyn kontrol uygulaması...

Android İçin Google Play Store Alternatifi Uygulama Mağazaları

Android işletim sistemi destekli akıllı telefon ve tabletler için bir numaralı uygulama indirme mağazası olan Google Play Store, günümüzde 1 milyardan fazla...

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!