Son Eklenenler
Çin’deki Sansür İnterneti Felç Etti

Çin’deki Sansür İnterneti Felç Etti

Uzun zamandır başta Çin aleyhinde yayın yapan web siteleri olmak üzere hemen hemen ABD menşeili ve Avrupa menşeili tüm sitelerin engellendiği ülke olan Çin’de dün uygulanan filtre sisteminden kaynaklı kesintiler yaşanmaya başlandı. Dünyanın en kalabalık ülkesi konumundaki Çin, dün yaşanan internet kesintilerinde başta resmi daireler olmak üzere milyonlarca kurum ve kuruluş çalışamaz hale geldi. Uzmanlar uygulanan filtre sisteminin sradan sitelerin açılmasında bile yavaşlamalara neden olduğu, hükümetin bu sansürü kaldırmakta inat etmesi nedeniyle internet alt yapısının büyük zarar gördüğü bildirildi. Çin resmi makamlarınca yapılan açıklamadaysa DNS sunucularına ABD kaynaklı saldırı yapıldığının tespit edildiği, DNS sunucularına yapılan aşırı yüklenmenin internetin kesilmesine neden olduğu belirtildi.

Çin Seddi olarak isimlendirilen internet kontrol mekanizmasının dünyanın en çok ziyaret edilen web sitelerini bile yasaklaması (facebook, youtube, twitter) büyük tepki çekerken, milyonlarca kelimeden oluşan yasaklı kelimeler veri tabanındaki her sözcük ile karşılaştırılan web sitelerinin anında erişime kapatıldığı da sistemin yavaşlamasında en büyük etken olduğu bildirildi. İnternet sansürünün en fazla uygulandığı ülke olan Çin’de son durum bu şekildeyken uzmanlar internet kesintilerinin devam edeceği konusunda hem fikir.

Bir önceki yazımız olan En Sağlam Hard Disk Hangisi? başlıklı makalemizde backblaze, En sağlam hard disk ve en sağlam hard disk hangisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.