Son Eklenenler
Bulut Bilişim Sektöründe Personel Açığı

Bulut Bilişim Sektöründe Personel Açığı

ABD ve Avrupa’da son 4-5 yıldır kullanılan, Türkiye piyasasında yeni yeni yer etmeye çalışan Bulut Bilişim sektörü bugün yetişmiş kalifiye eleman açığıyla karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde Bursalı sanayici ve işadamlarına bulut bilişim sektörü hakkında bir brifing veren Bilgi Teknolojileri Danışmanlık şirketi yöneticilerinden Fatih Göktaş, özellikle Avrupa’da şirketlerin bilgi işlem alt yapılarını artık bulut bilişim sistemleri üzerine kurduklarını söyledi. Ülkemizde henüz yeni bir sektör olan Bulut teknolojisi, temel kaynaktaki yazılım ve bilgilerin internet aracılığıyla paylaşılması ve dökümanların düzenlenebilmesi anlamına gelmekte. Yaptığı sunumda Türkiye’de ki bilgi işlem alt yapısındaki sıkıntılara dikkat çeken Fatih Göktaş, hem pahalı hem de işlevselliği daha az olan klasik bilgi işlem birimlerinin yerine bulut altyapılı sistemlere geçilmesi gerektiğini hatırlattı.

bulut bilisim personel acigi

Ülkemizde bulut teknolojilerinin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığını belirten Göktaş, özellikle bu sektörde yetişmiş personel açığı bulunduğunu ve bugün görev yapan personellerin ortalama 4 bin TL maaş aldıklarını da sözlerine ekledi. Bulut bilişim sistemlerinin “kullan öde” mantığı esasıyla çalıştığını söyleyen Göktaş, kapasitenin istenildiği kadar arttırılabileceğini, verilerin daha güvenli bir şekilde saklanabileceğini ve Türkiye’de bilgi işlem alt yapısının yavaş yavaş bulut teknolojilerini tercih ettiğinin altını çizdi.

Yeni İş Alanı “Bulut Bilişim Teknolojileri”

Türkiye’de giderek yaygınlaşan ve özellikle yeni kurulan şirketlerin alt yapılarını bulut bilişim teknolojileriyle oluşturmaları, bu sektörde istihdam edilecek binlerce personel açığını da beraberinde getirdi. Temel bilgisayar bilgilerinin biraz daha üzerinde, özellikle bulut bilişim teknolojileri üzerinde uzman personelin yetişmediği ülkemiz bu alanda iş arayanlar için biçilmiş kaftan olarak nitelendiriliyor. Bulut bilişim uzmanı olarak göreve başlayan personelin bugün ortalama 3-4 bin TL civarında maaş aldığını hatırlatan şirket yetkilileri, geleneksel bilgi işlem personelinin daha az meblağlarla istihdam edildiğini belirtti.

bulut-teknolojisi

Bulut Bilişim Uzmanı Eğitimleri Artmalı

Bursalı iş adamı ve sanayicilerle görüşen Fatih Göktaş özellikle bilişim sistemleriyle ilgili kurs veren eğitim kurumlarının son dönemlerde bünyelerinde Bulut Bilişim ve Bulut Teknolojileri ile ilgili kurslar açtıklarının üzerinde durdu. TÜBİTAK gibi bilimsel araştırma kurumlarının genellikle bu teknoloji ile ilgili çalışmalar yapan bilim adamı ve uzmanlara özellikle destek verdiğini de hatırlatan Göktaş, üniversitelerinde artık yavaş yavaş Bulut Bilişim Teknolojileri bölümleri açmaları gerektiğinin altını çizdi.

Bir önceki yazımız olan Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsünden Kurtulma başlıklı makalemizde Arkadaşlar utaniyorum ama sizce video nasıl olmuş virüsü, Facebook ve sizler için video hazırladım virüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.