More

  Aynı Anda Birden Fazla Arama Motorunda Arama Yapın

  toplu arama motorlari-ayni anda birden cok arama motoruİnternetin giderek yaygınlaşmasına bağlı olarak aradığımız herhangi bir bilgiyi ansiklopedilere ya da yazılı kaynaklara bakmadan önce arama motorlarına soruyoruz. Bu sayede gerekli gereksiz binlerce bilgiyi eleme imkanına sahip olabilmekle beraber, arama motorlarından çıkan sonuçlara göre istediğimizi seçebilmemiz olanaklaşıyor. Günümüzde internet üzerinde aktif olarak çalışmakta olan yüzlerce arama motoru var. Bizler herhangi bir konuyu araştırırken genellikle Google arama motorunu tercih ediyoruz, fakat bazen Google‘nin gözden kaçırdığı siteler ve önemli kaynaklar Yahoo gibi Bing gibi diğer arama motorlarında karşımıza çıkabiliyor.

  bing vs google search aramaBu yazımızda özellikle arama motorların çok kullananların işine yarayabilecek, aynı anda birden fazla arama motorunda arama yapabilmenize imkan sağlayacak 4 farklı web sitesini tanıtacağız. Bunlardan birincisi aynı anda hem Bing, hem de Google üzerinde arama yaparak sonuçları yan yana iki ayrı bölmede bize sunan Bing vs. Google sitesi. Bing vs. Google sitesi üzerine http://www.bing-vs-google.com adresi üzerinden giriş yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda arama bölmesine aramak istediğiniz kelimeleri yazarak “Search” butonuna bastığınızda ekranın sol kısmında Bing sonuçlarını, sağ kısmında ise aynı aramanın Google sonuçlarını görebilirsiniz.

   

  qrobe search enginesAynı anda birden fazla arama motorunda arama yapmanızı sağlayan bir diğer site ise Qrobe – Search Engine isimli web sitesi. http://www.qrobe.it adresinde yayın yapmakta olan Qrobe, hem Bing, hem Google hem de Ask.com üzerinden çıkan sonuçları aynı sayfada sizlerle paylaşıyor. 2010 yılından itibaren giderek gelişen robot sistemiyle daha iyi hizmet vermek için kendini sürekli olarak yenileyen ask.com’un da arama listesine katılmış olması iyi bir avantaj olarak kabul edilebilir.

  askboth-search arama motoruYaklaşık 4 yıldan beri internet üzerinde yayın yapmakta olan ve en çok tercih edilen toplu arama motorlarından birisi olan Askboth – Google, Bing and Twitter Search web sitesi tıpkı Bing vs. Google mantığıyla çalışıyor. Ajax ile güçlendirilmiş bu arama motoru hem kullanışlı hem de hızlı. http://www.askboth.com adresiyle bağlandığınız web sitesinde arama alanına aramak istediğiniz cümleyi yazarak “Search” butonuyla arama işlemini başlatabilirsiniz. Sonuçları bölünmüş iki ekran halinde alacaksınız. Ekranın sol kısmında Google sonuçları, sağ kısmında ise Bing sonuçlarını bulabileceksiniz. Askboth sizler için birde güzellik yapmış iki ekranın ortasında yukarıdan aşağıya kayan Twitter profilleri ve yapılan Twittler’e yer vermiş. Kısacası aramanızı hem Google hem Bing hem de Twitter üzerinde yapabiliyorsunuz.

  specra search engine arama motoruBir diğer toplu arama motorumuz aynı anda Yahoo, Google ve Bing üzerinden arama sonuçlarını karşınıza getirebilme özelliğine sahip Specra.com – Search many many search engines at a time isimli http://specra.com web sitesi üzerinden yayın yapan ve yaklaşık 4 yıldır kesintisiz hizmet veren harika bir arama motoru. Specra.com üzerinden 3 ayrı arama motoru sonuçlarına aynı anda ulaşabilirsiniz. Bu sitenin diğerlerinden farkı arama yaparken 3 ayrı arama motorundan ulaşmak istediğiniz ağırlıklı sonuçları ayarlayabilmeniz. Örnek olarak teknoloji haberleri kelimesini aratıyorsanız bu arama sonucunun hangi siteden kaç adet olacağını belirleyebiliyorsunuz. İlk açılışta %100 Google, %80 Bing ve Yahoo ağırlığı olan arama Specra.com en çok tercih edilen toplu arama motorlarından birisi olma özelliğini taşıyor.

  Son Eklenenler

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.