Son Eklenenler
Ask.fm’e Büyük Suçlama

Ask.fm’e Büyük Suçlama

Son yıllarda özellikle gençler arasında trend olan, üyelerin birbirlerine herhangi bir konuda karşılıklı soru sorabildikleri ve istedikleri soruyu yanıtlayabildikleri bir platform olarak tanınmakta. Fakat son zamanlarda Ask.fm‘in adı bazı intihar olaylarına sebep olduğu suçlamasıyla anılmakta. 2012 yılı Eylül ayından günümüze kadar, ABD, İrlanda ve İngiltere’de meydana gelen 4 farklı intihar vakasına sebep olarak ask.fm gösterilmekte. Ask.fm kullanıcılarının birbirlerine yaptıkları anlayışsız yorumlardan etkilenen üyeler, bu ağır baskı karşısında çareyi intihar etmekte bulabiliyor. Geçtiğimiz hafta Cuma günü, İngiltere’de yaşayan 14 yaşındaki Hannah Smith adlı kız çocuğunun şüpheli intiharı üzerine polis yetkilileri küçük kıza ait olan sosyal medya hesaplarına erişerek ipucu aradılar.

ask fm hannah smith

Öyle ki bekledikleri ipuçları çok geçmden geldi. 14 yaşındaki Hannah Smith’in ask.fm kayıtlarını inceleyen uzmanlar “git kendini öldür“, “çamaşır suyu iç“, “as kendini kurtul” şeklinde mesaj ve yorumlara rastladı. Son dönemlerde özellikle de yetişkinlik evresine girmeye hazırlanan gençler tarafından tercih edilen ask.fm, 65 milyon üyesiyle önemli sosyal medya araçlarından birisi olarak anılmakta. Gençler üzerindeki olumsuz etkileri gözönüne alındığında İngiltere ve Fransa’da ki bazı kolej ve ilkokullarda kullanımı yasaklanan ve velilere kullandırılmaması yönünde bilgi mesajları gönderilen ask.fm için bazı hukukçular adli savaş açmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de de özellikle 18 yaşının altında yüzbinlerce üyesinin olduğunu belirten yetkililer ebeveynlerin, çocuklarının sosyal medya kullanımında denetim mekanizması olması yönünde uyarılarda bulunuyor. Sosyal medya ortamında denetimi yapılmayan genç nesil zamanla asosyalleşerek çevresinden kendisini soyutluyor. Hem kişisel gelişimini hem de sosyalleşmesini tamamlayamayan çocuk, yakın zamanda depresyona girerek kendisini öldürme girişimlerinde bulunabiliyor.

Bir önceki yazımız olan LG G2 Tanıtıldı başlıklı makalemizde LG, LG G2 ve LG G2 fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.