Android IOS’u Solladı

[ads1]Akıllı cep telefonları ve tabletlerin satışı rekor rakamlara ulaşırken mobil cihaz sektörünün iki devi arasındaki yarış da son hızıyla devam ediyor. 2013 rakamlarına göre dünya genelinde 1 milyarın üzerinde satılan akıllı telefonların hangi işletim sistemine sahip olduğu ile ilgili farklı yorumlar yapılmaktaydı. Google‘ın açık kaynak kodlu Android’i ile Apple’ın kapalı kutusu iOS arasında süre gelen ezeli rekabette son durum acaba nasıl? Bu soruyu merak eden siz değerli okurlarımız için hazırladığımız yazımızda iki rakibin 2013 yılı istatistiklerini gözler önüne serdik. Strategy adlı istatistik şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre Android 2013 yılını uzak ara önde kapattı. 2012 yılına göre yüzde 10 büyüme kaydeden Android işletim sistemi tüm dünyada 2013 yılının sonunda toplam yüzde 78.9‘luk kullanım oranına ulaştı.

android vs ios 1

[ads2]2013 yılı içerisinde 782 milyon Android’li telefon satıldığını belirten Strategy şirketi yetkilileri, iOS işletim sistemli modellerin yalnızca 154 milyon civarında olduğunu belirtti. Android işletim sistemini iOS yüzde 15.5’lik kullanım oranıyla takip ederken Microsoft’un mobil cihazlar için ürettiği Windows Phone işletim sistemi yüzde 3.6’lık kullanım oranıyla listeyi üçüncü olarak tamamladı. iOS işletim sisteminin 2012 yılı kullanım oranının yüzde 20 seviyelerinden yüzde 15 seviyelerine gerilemesini uzmanlar Android işletim sistemili cihaz üreten markaların fazlalığıyla açıklamaya çalışırlarken, bazıları iOS’lu ürünlerin eskisi kadar rağbet görmediği yönünde birleşiyor.

android vs ios 2

Microsoft’un Windows Phone işletim sistemi tarafındaki durumlardan bahsedecek olursak, 2013 yılı içerisinde akıllı telefon satışlarındaki artışın 2012’ye nazaran yüzde 1.1 oranında artış kaydettiğini söyleyebiliriz. 2012 yılı içerisinde 35.7 milyon akıllı telefon satan Microsoft, satış oranını yüzde 2.7’den 3.8’e yükseldi. Dünya genelindeki BlackBerry kullanımının ise yüzde 2 seviyelerinde kaldığını söylemek mümkün.

 

Bir önceki yazımız olan Samsung Note 3 Neo ve Note 3 Neo LTE+ Tanıtıldı başlıklı makalemizde Note 3 neo fiyatı, Note 3 neo LTE özellikleri ve Note 3 neo özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!