Son Eklenenler
Amerika İran’a iPhone Satışını Serbest Bıraktı

Amerika İran’a iPhone Satışını Serbest Bıraktı

iphone satislari iran serbestÖzellikle son yıllarda İran’ın üzerinde çalıştığı nükleer programlardan endişe duyan Avrupa Ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri son 3 yıldır İran‘a Cep telefonu ve diğer iletişim cihazlarının satışı konusunda yoğun bir ambargo uygulamaktaydı. Özellikle ABD menşeyli şirketlerin kesinlikle İran pazarına girmesini yasaklayan ABD yönetimi, üretici şirketlerin yoğun baskısı ve İran seçimlerinin yaklaşması sebebiyle iPhone satışlarında sınırlı da olsa serbestlik getirdiğini bildirdi.

İran’da uzun yıllardır iktidarda olan yönetimden hoşnutsuzluğunu her platformda dile getiren ABD, yönetimin ilkel metodlarla halkı susturduğu, iletişimini mümkün olduğunca engellediği, internet, telefon konuşmalarını dinleyerek kişileri cezalandırdığını belirterek bazı teknolojik gelişmelerden iktidar tarafından bilinçli olarak uzak tutulmak istendiğinin altını çizdi. Bununla bağlantılı ülkeye uyguladığı ambargoyu kaldırdığını açıklayan ABD yönetimi ilk olarak Apple şirketinin üretimi iPhone telefonları İran pazarına sokmayı amaçlıyor.

İran halkının iletişim imkanlarını kısıtlayan yönetime karşı iletişim harikası son teknoloji ürünleri ülkeye sokmakla daha teknik imkanlarla örgütlenmelerini sağlamayı amaç edinen ABD yönetimi bunun için gerekli girişimlerde bulunuyor. Şimdiye kadar ABD sınırları içerisinde bile İran vatandaşlarına iPhone satışları yasakken şimdiden sonra ABD’de bu yasak tamamen kaldırıldı. 14 Haziran’da yapılacak seçimlerde halkın kendi hür iradesini ortaya koyabilmesi dileğinde bulunan ABD yönetimi özellikle muhalif kanata yaptığı desteklerde adından sıkça bahsettiriyor.

Bir önceki yazımız olan Galaxy S4 Mini Nihayet Çıktı başlıklı makalemizde Galaxy s4 mini, Galaxy s4 mini fiyatı ve Galaxy s4 mini özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.