Son Eklenenler
64 Bit Destekli Android 4.5 Ne Zaman Gelecek?

64 Bit Destekli Android 4.5 Ne Zaman Gelecek?

Mobil teknolojiler durmak bilmeden ilerlemesini sürdürüyor. Eskiden 512 Megabyte, 1 Gigabyte RAM’li 32 Bit destekli cihazlar piyasada kol gezerken; gelişen teknolojiler ve kullanıcıların istekleri doğrultusunda hareket eden üreticiler, yeni modelleri birer performans canavarına dönüştürmek için ellerinden geleni yapmakta. 2014 yılına 3 Gigabyte RAM destekli mobil cihazlar damgasını vuracakken üreticiler bu hızlı yükseliş karşısında yeni yazılım arayışlarını hızlandırdılar. 4 Gigabyte RAM’a kadar destekleyen 32 bit işlemci markaları, git gide artan performans arayışları karşısında üretim ve AR-GE çalışmalarını 64 bit destekli işlemci üretimine doğru kaydırırken yazılım devleri boş durmayarak, 64 bit destekli işletim sistemi ve uygulama üretmek için kolları sıvamakta. Hemen hemen akıllı cihazların cihazların yüzde 80’inde kullanılmakta olan Android işletim sistemi de 64 bit arayışında son noktaya gelmiş gibi görünüyor.

Google tarafından geliştirilip yayılan Android işletim sistemi bu hızlı ilerleyiş karşısında piyasada tutunabilmek için kendisini geleceğin 64 bit destekli işlemcileri için hazırlama gayreti içerisinde. 2013 yılının Eylül ayında Android 4.4 KitKat sürümünü piyasaya süren Google’dan gelen sızıntılara göre şirket, 64 bit destekli işletim sistemi Android 4.5 üzerinde hummalı çalışmalar sürdürmekte. 64 bit işlemci üretimlerinin birbiri ardına artış gösterdiği şu günlerde Google’ın Android işletim sistemini 64 bit işlemcilerle uyumlu hale getirmesi oldukça uygun bir karar. Apple 2013 yılının Eylül ayında piyasaya sürdüğü iPhone 5S modelinde 64 bit işlemci kullanmış ve hali hazırdaki işletim sistemi iOS 7’yi 64 bit uyumlu hale getirmişti. Üreticilerden gelen haberlere göre, 64 bit işlemcilerin kullanımı yaygınlaşmakta ve Google’dan 64 bit destekli Android sürümü çıkarsa, yeni modellerin hemen hemen hepsinde 64 bit işlemci ve 64 bit destekli Android sürümü tercih edilecek.

Kesin olmamakla birlikte yine Google içerisinde gelen haberlere göre Nexus 6 modeli üzerinde çalışan şirket, bu modeli 64 bit destekli Android 4.5 sürümü ile birlikte piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şimdilik yalnızca sızıntı şeklinde olan haberlere göre Google, 64 bit destekli Android 4.5 işletim sistemini ve Nexus 6 modelli akıllı telefonunu Mayıs ya da Haziran aylarında görücüye çıkarabilir. Bunu hepimiz bekleyip göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan OBSS Mobile, My Jira Client Mobil Uygulaması İle Hayatı Kolaylaştırıyor başlıklı makalemizde OBSS, OBSS Mobile ve OBSS mobile uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. android 4.4.2 Yü Telefonuma Kurdum İlk Önce Biraz Acayip Geldi Ama Şimdi Alıştım Gayette Güzel . 4.5 Nasıl Olur Bilmem

  2. güzel bir site açıklamalı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.