Son Eklenenler
2013 Yılında Google’da En Çok Ne Arandı?

2013 Yılında Google’da En Çok Ne Arandı?

Teknoloji yarışlarında bir yılı daha geride bırakırken internet teknolojilerinin rakipsiz lideri konumundaki Google, 2013 yılı istatistiklerini kullanıcılarla paylaştı. Dünyadan ve Türkiye’den 2013 yılı içerisinde en çok aratılan kelimelerin yer aldığı Google Zeitgeist 2013, her sene sonunda olduğu gibi bu sene de ilginç sonuçları tüm çıplaklığıyla kullanıcıların gözleri önüne seriyor. Başta sosyal medya ve web yayıncıları tarafından merakla beklenen 2013 Zeitgeist sonuçları oldukça ilginç. Farklı kategorilere göre en çok aratılan isimler içerisinde ilk sırayı Nil Erkoçlar aldı. Sıradan aramalarda en sık aranan kelimeler ise eokul, ösym ve altın fiyatları şeklinde sıralandı.

Ülkemizde en çok aranan yemek tarifinin ise Sarımsak Çayı olduğu belirtilmekte. Oldukça ilginç sonuçların yer aldığı Google Zeitgeist istatistikleri yıl boyunca internet kullanıcılarının organik olarak arama yapmaları kaydıyla elde edilen bilgileri sıralamaya koymakta ve başta web araştırmacıları olmak üzere yüzlerce bilimsel makalede kaynak olarak kullanılmaktadır. Dünyanın en sık tercih edilen arama motoru Google’ın verdiği bu istatistikler her yıl sonunda zeitgeist web sitesinde yayınlanmakta olup, ülkeler bazında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için siteyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Google Zeitgeist istatistiklerine göre dünya çapında en çok aranan kelimelerin başında iki hafta önce hayatını kaybeden efsanevi lider Nelson Mandela yer almakta. Yine son dönemce trend olan kelimeler arasında hayatını kaybeden Paul Walker bulunurken üçüncü sırada 2013’ün en başarılı mobil ürünlerinden birisi olan iPhone 5S yer almakta. Diğer sıralama ise aşağıdaki gibi.

4) Cory Monteith
5) Harlem Shake
6) Boston Marathon
7) Royal Baby
8) Samsung Galaxy 4s
9) PlayStation 4
10) North Korea şeklinde devam etmekte.

Kelime bazında Türkiye’deki genel durum ise

1) Eokul
2) Ösym
3) Altın fiyatları
4) İşkur
5) Pepe
6) Rüya tabirleri
7) Wolfteam
8) Şans Topu
9) Gangnam Style
10) Justin Bieber
11) Ankara’nın Bağları sıralamasıyla devam etmekte. Türkiye bakımında kelime bazında oldukça ilginç bir arama istatistiğine sahip olduğumuzu hatırlatarak, eokul ve ösym aramalarıyla eğitime verdiğimiz önem, işkur ile ülkemizdeki işsizlik, Pepe ile çocukların eğlence kaynağı, rüya tabirleri ile şans topu aramalarıyla şansa ve rüyalarda gördüklerimize bağladığımız umutları, 2012 yılının en önemli aramalarından birisi olan Justin Bieber ve Gangnam Style ile başta yabancı şarkıcılara olan hayranlıklarımızı, Ankaranın Bağları şarkısıyla da dönüş dolaşıp aynı yere döndüğümüzü söylemek mümkün.

Türkiye Genelinde En Çok Aratılan isimler

1) Nil Erkoçlar
2) Mehmet Ali Birand
3) Atalay Demirci
4) Tuncel Kurtiz
5) Mabel Matiz
6) Ayda Mosharraf
7) Gözde Kansu
8) Kerem Bursin
9)Vahide Gördüm
10) Yolanthe Cabau seklinde sıralanmakta.

Türkiye’de En çok aranan “Nasıl Yapılır” son ekli aramaları

1) Abdest nasıl alınır
2) Nasıl oraya giderim
3) Aşure nasıl yapılır
4) Makarna nasıl yapılır
5) Satranç nasıl oynanır
6) Sivilce nasıl geçer
7) Nasıl makyaj yapılır
8) Nasıl kilo alınır
9) Hıçkırık nasıl geçer
10) Kravat nasıl bağlanır

Türkiye’de En çok aranan tatil bölgeleri

1) Antalya
2) Bodrum
3) Kıbrıs
4) Mersin
5) Saroz
6) Ağva
7) Maldivler
8) Datça
9) Alanya
10) Fenike sıralamasıyla devam etmekte. Uzmanlara göre Antalya her yıl olduğu gibi bu yıl da liderliği diğer turizm bölgelerine bırakmadı. Alanya ise geçtiğimiz yıl üçüncü sıradayken bu sene bilhayli geriden takip etmekte.

Türkiye’de Ençok aranılan Yemek Tarifleri kategorisinde ise durum oldukça ilginç. Birbirinden lezzetli yemeklerin yer aldığı listede liderliği Sarımsak Çayı’nın alması sürpriz oldu. Listenin ilk 10’u aşağıdaki gibi sıralandı.

1) Sarımsak çayı
2) Muhallebili kadayıf
3) Karnıyarık
4) Karnıbahar kızartması
5) Ezogelin
6) Pandispanya keki
7) Kruvasan tarifi
8) Kalburabastı
9) Paşa lokumu
10) Hamsili pilav olduğu anlaşıldı.

2013 yılının böyle lezzetli aramalarla geçtiği kesinleşirken şimdi de sıra bu lezzetleri eritmeye geldi. Google 2013 yılı içerisinde en çok aratılan diyetler aşağıdaki gibi sıralanmakta.

Türkiye’de En Çok Aranan Diyetler

1) Göbek eriten
2) Dukan
3) Alkali
4) Karatay
5) İsveç
6) Hamilelik
7) Ender Saraç
8) Yağ Yakıcı
9) Ketojenik Diyet
10) Şeyda Coşkun

Bir önceki yazımız olan Akıncılar Bangladeşli Abdülkadir Molla İçin Hackledi başlıklı makalemizde abdülkadir molla, Abdülkadir molla hack ve Akıncılar abdülkadir molla için hackledi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.