Son Eklenenler
13 Yaşından Küçük Çocuğunuz Varsa Bu Habere Dikkat!

13 Yaşından Küçük Çocuğunuz Varsa Bu Habere Dikkat!

İnternet, Medya ve Bilişim Federasyonu Genel Koordinatörü Meltem Banko, 13 yaşından küçük çocukların sosyal medya hesap kullanmalalarını, çocukların internet aracılığıyla işlenebilen her türlü suça ve en büyük tehlikenin ise uygunsuz içerik ve iletişimlere maruz kalma olasılığını söyledi.

Çocuk Tacizcileri Kurbanlarını Sanal Ortamda Tuzağa Düşürüyor

Çocuk istismarcı teknolojiyi aktif bir şekilde kullanarak kurbanlarını en çok sosyal paylaşım siteleri sayesinde bulduklarını belirten M. Banko, sözlerine şöyle devam etti. “Benzer şekilde çocukların sosyal paylaşım siteleri üzerinden tacizi de yaygınlaşmıştır. Bunlar daha çok çocukların gözünde bir idol gibi algılanma sağlayarak, onlarla buluşmak istemekte ve buluştuklarında çocuklara cinsel istismar ve tacizde bulunmaktadırlar. Bir aşamadan sonra da bu istismar ve tacizlerine maruz kalan çocuklardan, yaşadıklarını velilerine söyleyecekleri tehdidiyle para sızdırmaya çalışmaktadırlar.

Seçtikleri Çocuklara Güven Verip Tacize Başlıyorlar

Melten Banko, çocuk tacizcileri kurbanlarının yaşlarını, kendilerini de karşısındaki çocukların yaşlarında gösterdiklerinin altını çizerek, “Öncelikle çocuklarda güven telkin ediyorlar. Daha sonra ise muhatabı çocuklara porno resim ve video gönderiyorlar. Sonrasında da benzer şekilde soyunmasını isteyerek de eylemlerini gerçekleştiriyorlar.” şeklinde konuştu.

Küçük çocukların, özellikle sosyal paylaşım sitelerindeki oyunlara ilgilerinin daha fazla olduğunu belirten Meltem Banko, “Bu oyunlar çocuklarda internet bağımlılığı yapmakta. Bu tür bir bağımlılık çocukların psikolojilerini olumsuz etkileyeceği gibi antisosyal davranışlar sergilemelerine, içe kapanık ve sosyal ortamda kendine güvensiz bireyler olarak yetişmelerine neden olacaktır. Bunun yanında okul başarısını da olumsuz yönde etkileyeceği de bilinen bir gerçektir. Bu ve benzeri şekildeki mağduriyetlerin son zamanlardaki dikkat çekici artışı, adliyeye intikal eden olaylardan ve çocuk psikiyatristlerinin uyarılarından da anlaşılmaktadır.” diyerek anne ve babaların dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Bir önceki yazımız olan Avea Woops Nedir? başlıklı makalemizde AVEA, Avea Woops ve Avea Woops nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.