Son Eklenenler
Yazılıp Silinebilen Yeni Teknoloji “i2r E-Paper”

Yazılıp Silinebilen Yeni Teknoloji “i2r E-Paper”

Teknoloji Araştırma Enstitüsü‘nün Görüntü Teknoloji Merkezi Genel Müdürü John Chen ve  Enstitü Başkan Yardımcısı, yeni teknolojilerle geliştirilmiş  “i2R e-Paper” kâğıdın ticari aşamaya getirilmesiyle ağaçların kesimi konusunda büyük tasarruf edileceğini bildirdi. Chen, faks makinelerinde kullanılan termal yazıcıların benzerinin kullanıldığı belirtilen ve bu yazılı metnin daha fazla orada kalmasını gerektirmeyecek olması halinde tek bir tuşla silinebildiğini ve aynı kâğıdın 260 defa daha kullanılabileceğini açıkladı.
Chen geliştirdikleri “i2R e-Paper“ın dünyada posterler ve afişler için kullanılan kâğıtların yerini almasını hedeflediğini söyledi. Ayrıca kullanılan görüntü cihazlarındakiler gibi elektrot geçirmediğini, kâğıtların hafif, yumuşak ve yeniden yazılabilir olduğunu, bu anlamda ”i2R e-Paper’‘ın somut bir e- kâğıt olduğunu dile getirdi.
Tayvanlı bilim adamlarının kolestrik sıvı kristal içeren plastik bir filmle kapladıkları e-kağıtta baskı için fon ışığı gerekmiyor ve değişik renkler üretebiliyor. Ayrıca modifiye edilmiş bir yazıcı, kağıdı geri sararak basılan yazıları siliyor.
A4 büyüklüğündeki e-kağıdın maliyetinin 2 dolar olduğunu ve bu e-kağıdın 2 yıl içinde piyasada sürüleceğini de sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Apple ve Microsoft “Fatih Projesi’ne” Talip başlıklı makalemizde 15 Milyon Tablet Alımı, Apple ve Fath Projesi ve Apple ve Microsoft Fatih Projesi Talip hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.