Son Eklenenler
Web Tarayıcılar Yarıştı, Sonuç İlginç!!!

Web Tarayıcılar Yarıştı, Sonuç İlginç!!!

web tarayicilarİnternet tarayıcıları arasında yaşanan kıyasıya rekabet özellikle hız ve güvenirlik üzerinde kendisini gösteriyor. Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Yandex.Browser ve Opera gibi milyonlarca kullanıcıya sahip web tarayıcılarından hangisinin daha hızlı olduğunu sizler için araştırdık. Araştırmamıza kaynak olarak Silikon Vadisi tarafından yapılan tarayıcı testini baz alarak yazımızı hazırlamayı uygun gördük.

En çok kullanılan beş web tarayıcısının karşılaştırıldığı bu testte, ortam tamamen tarafsız olarak oluşturuldu. Her tarayıcı ayrı ayrı test edilerek, her testten önce bilgisayarın ön belleği yeniden başlatılmak suretiyle temizlendi.

Testin yapıldığı bilgisayarın temel özellikleri

CPU: i5 – 3330 (3,0 GHZ)
Ekran Kartı: Asus GTX-650
Ram Bellek: 8 GB 4×2 1600 Mhz
Hard Disk (Sabit Disk): Western Digital 500 GB 32 MB cache
Ekran Çözünürlüğü: 1920×1080 piksel

Çoğumuzun şimdiye kadar kullandığı tarayıcıların hangilerinin daha başarılı olduğunu bulabilmek için hazırlanan testin sonuçları ise oldukça ilginç.

tarayici_test_sonuclari

Test sonuçlarından yola çıkarak en yavaş tarayıcının OPERA olduğunu söyleyebiliriz. Internet Explorer ise Opera’nın arkasından en yavaş tarayıcı olarak belirtilmekte. Aynı zamanda Internet Explorer 10 tarayıcısı üzerinde PeaceKeeper testi; H264-4 AVC Codec eklentisi bulunmadığından dolayı yapılamadı. Çoğumuzun şimdiye kadar en hızlı web tarayıcısı olarak bildiği Mozilla Firefox ise sıralamada 3. oldu. Beklentilerin çok daha altında kalan Firefox bu test sonucunda pek de iç açıcı değil.

Dünyanın en gelişmiş arama motorlarından birisi olan Google tarafından piyasaya sürülen web tarayıcısı Google Chrome, yapılan testlerden başarıyla geçerek birinciliği elde etti. Hem hız hem de güvenlik açısından en iyi tarayıcı olma özelliğine sahip olan Google Chrome, mevcut kullanıcı sayısıyla da dikkatleri çekmekte. Uzmanlar tarafından Google’a rakip olarak görülen Rusya menşeli arama motoru Yandex tarafından piyasaya sürülen ve Chrome’a olan benzerliğiyle dikkatleri çeken Yandex.Browser test sonucunda Chrome’un arkasından ikinci oldu. Yandex.Browser’dan hiç beklenmeyen bu başarı bizleri de hayrete düşürdü.

Sonuç itibariyle dünyanın en başarılı web tarayıcısı Google Chrome olarak belirlendi. Onu yakın ara farkla Yandex.Browser takip ediyor.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S4'ün Fiyatı Belli Oldu başlıklı makalemizde Galaxy S4 Amerika fiyatı, Galaxy S4 Avrupa Fiyatı ve Galaxy S4 Türkiye Fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.