Son Eklenenler
Türkiye’nin 2012 E-Ticaret Rakamları

Türkiye’nin 2012 E-Ticaret Rakamları

2012 eticaret verileriİnternet kullanımının giderek yaygınlaştığı şu günlerde birde internet üzerinen kredi kartı ile alışveriş furyası moda haline geldi. Özellikle genç kesimin internet üzerinden alışveriş modasına ayak uydurması 2012 yılı sonunda internet üzerinden ticareti öyle bir canlandırdı ki tahmin bile edemezsiniz.

Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan açıklamada Türkiye genelinde 2012 yılı içerisinde kayıtlı e-ticaret rakamları duyuruldu. Sonuç oldukça şaşırtıcı. 2012 yılı içerisinde sanal pos sistemleri üzerinden yapılan toplam e-ticaret rakamının 30.6 milyar TL olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl bu rakam 22.8 milyar TL olarak açıklanmıştı. Bu demek oluyor ki; aradan geçen bir yıllık süreçte Türkiye’de ki e-ticaret hacmi %35.3’lük bir gelişme kaydetmiş. 2011 ile 2012 arasında oluşan 7.8 Milyar TL değerindeki fark dudak uçuklatıcı bir rakam. 2010 yılından 2012 sonuna kadar toplamda %111 gelişme kaydeden e-ticaret, özellikle banka kartlarının kullanımının yaygınlaşmasından ziyade, internet üzerinden satış ve pazarlama yapan firmaların da çoğalmasına bağlı büyüme kaydediyor. 2012 yılı içerisinde 162 milyon adet işlem yapıldığının da altını çizen Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM), bu rakamın 2011 yılında 125 milyon civarlarında olduğunu da söyledi. 2010 ile kıyaslandığında işlem sayısında %79’luk muazzam bir artış yaşandığını da sözlerine ekleyen uzmanlar, kredi kartı kullanımının giderek arttığının fakat bankalara geri ödeme miktarlarında büyük düşüşe neden olduğunu da belirtti. Bu şu anlama geliyor: “internetten kredi kartlarımız ile alışveriş yapıyoruz fakat kredi kartı borçlarımızı bankalara ödeyemiyoruz“.

Bir önceki yazımız olan Apple Hisseleri Düşmeye Devam Ediyor başlıklı makalemizde Apple, Apple hisseleri değer kaybediyor ve Apple hisseleri düşüyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.