Son Eklenenler
Türkiye’de Ençok Tercih Edilen 10 Video Sitesi

Türkiye’de Ençok Tercih Edilen 10 Video Sitesi

video siteleriTürkiye‘de internet pazarının giderek gelişip güçlenmesi sonucunda özellikle online video pazarına hizmet eden yüzlerce web sitesinin olduğunu söylememiz mümkün. Her geçen gün sayıları giderek artan yerli ve yabancı online video yayınlama siteleri içerisinde sizler için küçük bir araştırma yaptık. Türkiye de faaliyet göstermekte olan yüzlerce web sitesinin içerisinden yalnızca ilk 10 tanesini incelemeyi uygun gördük. Bu araştırmayı yaparken comscore.com‘un yıllık bazda hazırladığı verilerden faydalandık. Araştırmanın sonucu oldukça ilginç.

Bir günde ortalama 240 milyon videonun izlendiği Türkiye’de ilk sırayı YouTube video paylaşım sitesi almakta. Google şirketler grubuna dahil olan YouTube video izleme platformunda, yalnızca Türkiye içerisinde  ortalama olarak bir günde 20 milyon video izlenimi gerçekleştirilmekte. YouTube’nin hemen ardından ikinci sırayı günlük 1 milyon video izlenimiyle Facebook almakta. Bilindiği gibi dünya genelinde Facebook kullanımında ilk 20 ülke içerisinde yer alan Türkiye, özellikle video izlemede bu siteyi tercih etmekte. İlk iki video izleme devi olan sitelerin ardından bizler için sevindirici bir gelişme, Türkiye kaynaklı bir şirketen geliyor ve üçüncü sırayı tamamen Türk yatırımı olan, Nokta Medya ve Yayıncılığa bağlı izlesene.com sitesi alıyor. Günlük ortalama 10 milyon videonun izlendiği izlesene.com web sitesi, Türkiye genelinde üçüncü olmayı hak ediyor. İlk 10 online video izleme sitelerinin içerisinde Dailymotion, Mail.ru, adrepublic gibi yabancı şirketlerin yanında Mynet, Uzmantv.com, vidyoda.com gibi yerli video siteleri de yer alamakta.

Turkiye online video izleme siteleri istatistikleri

Yukarıda gördüğünüz genel listede 6. sırada yer almakta olan Mynet video izleme sitesi üzerinden izlenen videoların sayısının ortalama 5 buçuk milyon olduğu bilgisine ulaşılmakla birlikte, 4.2 milyon video izlenimiyle Mynet’i vidyoda.com sitesi izliyor. Bu kayıtlı bilgilern haricinde günümüzde hergün onlarca video sitesi yayına girmekte. Bu sitelerden bir kısmı uzun süre yayın yaparken bir çoğu telif hakları, şikayet ya da ilgisizlik sebebiyle kapanmakta. Son yıllarda telif hakkı gözetmeksizin günübirlik açılan izinsiz film izleme sitelerinin de sayısının bir hayli fazla olduğunu da hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Türkiye genelinde özellikle bilimsel ve deneme yanılma videolarının Türkçe olarak paylaşıldığı ve uzmanlar tarafından yorumlandığı Uzmantv.com web sitesi ilk 10 site içerisinde 3 buçuk milyon video izlenim sayısıyla yer alması bizler için sevindirici bir olay. YouTube üzerinde yayın yapmakta olan kanallardan en çok tercih edileni ise günlük ortalama 8 milyonluk izleyici sayısıyla Mü-yap olmakta.

Bir önceki yazımız olan Facebook Hacklendi başlıklı makalemizde Facebook, Facebook dDos Attack ve Facebook güvenlik açığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.