Son Eklenenler
Türkiye’de Dijital Reklam Harcamaları 1 Milyar TL’ye Yaklaştı

Türkiye’de Dijital Reklam Harcamaları 1 Milyar TL’ye Yaklaştı

Dijital reklam harcamalariİnternet teknolojilerinin giderek hız kazandığı günümüzde şirketler artık eskisi gibi televizyon ve basılı yayın araçlarında reklam yayınlatmaktan ziyade Dijital Reklam adı verilen internet üzerinden, arama motorları aracılığıyla, sponsorluklar aracılığıyla, video gösterimleri aracılığıyla, sosyal medya üzerinden kısacası internet ile ilgili tüm platformlarda reklamlarını yayınlatmaktalar. 2011 yılı içerisinde yalnızca dijital ortamlardaki reklam harcamalarına toplam 760 milyon TL yatırıldığını belirten uzmanlar bu rakamın 2012 yılı sonunda yaklaşık %30 oranında arttığı sonucuna ulaştı.

Reklam araştırmaları şirketi IAB (Interactive Advertising Bureau) tarafından 2012 yılı içerisinde yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de Dijital Reklam harcamaları toplam 943 TL seviyelerine yükseldi. IAB tarafından hazırlanan Türkiye Dijital Reklam Harcamaları AdEx-2012 raporuna göre, internet üzerinden görsel reklamlara yapılan harcama 374 milyon TL olarak belirtililmekte. Görsel reklamlardan kasıt; gösterim ya da tıklama bazlı reklam, video reklamları, gelir paylaşımı reklamları olarak belirtilmekte. Dijital reklam harcamalarındaki en büyük pay ise arama motorları üzerinden yapılan reklamlar. Bu reklam türlerinin alt dallarını; kelime bazlı arama reklamları ve arama motorlarındaki sponsor link bağlantıları olarak ayırmamız mümkün olabilmekte.

Dijital reklam harcamalari 2012

Yapılan araştırmanın en ilgilnç sonuçlarından bir diğeri ise, toplam 36 milyon TL’lik Mobil reklam ağına harcama yapıldığı bilgisi oldu. SMS reklamları ve mobil gösterimler bu reklam türleri içerisinde yer almakta. Dijital reklam harcamalarında göze çarpen en düşük kalem ise e-posta ve oyun içi reklamlara yapılan harcamalar olarak belirlendi.

Dünya genelinde dijital reklam harcamaları yaklaşık 100 milyar dolar seviyelerinde seyretmekte. Genel reklam giderlerinin 1/5’i yalnızca dijital reklamlara ayrılıyor.

Bir önceki yazımız olan Google Keep Resmi Olarak Hizmete Girdi başlıklı makalemizde Google, Google Keep ve Google keep nasıl çalışır hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.