Son Eklenenler
TTNET İnterneti Kesti, 590 Bin TL Cezaya Çarptırıldı

TTNET İnterneti Kesti, 590 Bin TL Cezaya Çarptırıldı

ttnet interneti kestiHatırlarsanız 2012 yılının 27 Nisan günü saat 14:00 sularında Türkiye genelinde birçok kullanıcının internet ile olan bağlantısı aniden durmuştu. Türk Telekom üyesi olan internet kullanıcılarının tümünün yaşadığı bu sorun bölgesel olmaktan ziyade tüm şehirleri kapsayan ve yaklaşık olarak 3 saat boyunca devam etmişti. Özellikle birçok kullanıcı TTNET‘in müşteri hizmetlerini defalarca aramış ve şikayetlerini dile getirmişlerdi. Olay bununla da kalmayıp aynı gün içerisinde sosyal medya üzerinden onbinlerce şikayete maruz kalan Türk Telekom düzenlediği basın toplantısında sorunun Fiber optik internet alt yapısının her kullanıcıya ulaşmasını sağlayan MPLS (Multi Protocol Label Switching) sisteminin kurulumu aşamasında yaşanan problemden kaynaklandığı bilgisi verilmişti. Bu açıklama yapıldı yapılasına hatta TTNET durumla ilgili kullanıcılarından özür de diledi, lakin BTK (Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu) Türk Telekom idaresinin yapmış olduğu ve önceden haber verilmeyen kesinti ile ilgili olarak TTNET‘e soruşturma başlatmıştı.

Özellikle işlerin ve internet akışının en yoğun olduğu saatlerde meydana gelen kesintinin birçok özel ve kamu kuruluşunun işleyişinde yavaşlama ve kesinti yarattığı gerekçesiyle Türk Telekom’a 590 bin TL. maddi tazminat cezası kesildi. Binlerce şikayet telefonu ve maili dikkate aldıklarını söyleyen BTK denetim kurulu uzmanları, Türk Telekom gibi altyapısı gelişmiş bir şirketin yalnızca tek kişi tarafından haber verilmeden gerçekleştirdiği kesintinin bedelini ödemek zorunda olduğunu belirtti.

BTK tarafından kesilen bu ceza elbetteki kullanıcılara yansıtılmayacak, ya da kesilen ceza TTNET abonelerine paylaştırılmayacak. Bu durumla ilgili hurriyet.com.tr’ye açıklama yapan Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya kesintiden etkilenen kullanıcıların dava açma hakkına sahip olduğunu belirtti. Mevcut saatler içerisinde işleri sekteye uğrayan özel kişi ve şirketlerin durumu ispatlamak şartıyla mahkemeye başvurma haklarının bulunduğunu söyleyen Kaya, BTK tarafından kesilen 590 bin TL değerindeki cezayı az bularak; 7 milyon kullanıcının etkilendiği büyük çapta kesintilerin bedelinin daha ağır olması gerektiğinin altını çizdi. BTK‘nın bu cezayı hangi kriterlere göre belirlediği ise merak konusu.

Bir önceki yazımız olan WX300, HX300 ve TX30 Modelleriyle Sony Dijital Fotoğraf Makineleri başlıklı makalemizde Sony HX300, Sony HX300 özellikleri ve Sony TX30 hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.