Son Eklenenler
Şimdi de Google’a Kürtçe Baskısı

Şimdi de Google’a Kürtçe Baskısı

google kurtce olsun tartismasiSon dönemde ülke olarak zor günler yaşadığımız belli. Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sı üzerinde yapılacak değişiklikler ve bu değişikliklerin beraberinde getireceği sorunlar muhalefet çevrelerince tartışılırken, Terörist başı öcalan ile yapılan pazarlıklar ve kürt halklarının ülkemizde sanki esaret altında yaşıyorlarmışcasına dünya medyasına yansıtılmaları. Yüz yıllardır Türkiye topraklarında birlikte yaşayan halkların Ana Vatan’dan koparılma çabaları ve özerkleştirilme arzuları gündemimizi işgal etmekte olup. Bu çabalara karşı mualif fikirleri destekleyen Teknoloji Defteri olarak üzücü bir haberi sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Dil bilimcilerin yıllardır grameri olmayan kürtçenin bilim ve yazışma dili olamayacağı açıklamalarına karşın ülkemizde kürdoloji enstitülerinin kurulması. Üniversitelerde kürt dili ve edebiyatı bölümlerinin kurulması gibi kürtçeyi yüceltme çabalarına bir yenisi daha eklendi. Bu sefer istedikleri Google Translate üzerinde yer alan 66 farklı dil arasına şimdi de gramerden, etimolojiden, sentaks ve diyalektolojiden yoksun kürtçenin dahil olması.

imza.la web sitesi üzerinde düzenlenen imza kampanyasıyla bu isteklerinin kabul edilmesi için imza toplayanlar Google Translate (çeviri) sitesi üzerinde kürtçenin de eklenmesini istemekte. Bu istekleri için öngördükleri sebepler ise oldukça ilginç. Dünya üzerindeki farklı coğrafyalarda 40 milyonun üzerinde kürt yaşadığını söyleyerek, kendilerinden daha az sayıdaki halkların diline yer verildiği, buna rağmen listede neden kürtçenin olmadığını sorgulamakta.

İmza kampanyasını düzenleyen kişilerin bilimsellikten uzak açıklamaları ve gerçeklikten uzak isteklerinin ne denli yersiz olduğu ortada. Google Translate sistemi üzerinde toprak sahibi olmalarına, kendi halkları olmalarına, hükumetleri bulunmasına karşın 40 milyon nüfuslu Kazakistan, 25 Milyon nüfuslu Özbekistan, 35 milyon nüfuslu Türkmenistan, 6 milyon nüfuslu Kırgızistan gibi büyük ülkelerin dillerinde çeviri yokken, toprak parçası olmayan, halkı abartı sayılardan oluşan, dillerinin geçmişi bulunmayan kürtlerin sisteme dahil edilmelerini istemelerini oldukça komik buluyoruz. Türk halkını be alçakça oyun karşısında sağ duyulu davranmaya davet ederken, bu oyunlara kanmamaları konusunda uyarıyor, aynı zamanda imza.la web sitesini kınıyoruz. Yazımızda da fark edeceğiniz gibi özel isimlerini bile büyük harflerle yazmakdan ar duyuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Instagram Yeni Logo İle Karşımızda başlıklı makalemizde instagram, instagram logosu değişti ve instagram new logo hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.