Son Eklenenler
NATO Siber Saldırılar İçin Rapor Hazırladı

NATO Siber Saldırılar İçin Rapor Hazırladı

cyber siber saldirilarNorth Atlantic Treaty Organization (NATO), Türkiye Türkçesi ile Kuzey Atlantik Paktı tarafından dün yapılan bilgilendirme toplantısında. Uluslararası terörizm, sınır güvenliği, nükleer biyolojik savaş güvenliği konularıyla ilgili yapılan değerlendirme toplantısında “Tallinn” adı verilen siber savunma ile ilgili bilgilendirici rapor hazırlanarak tüm üyelere dağıtıldı. Tallinn adı verilen raporu kısaca özetleyecek olursak. Devletleri tehdit eden oluşumların içerisinde yer alan terörizm, düşman tehditleri, silahlı tehditlerin yanı sıra internet üzerinden yapılan cyber (siber) saldırılarında insanların hayatlarını kaybetmesiyle sonuçlanabilir şeklinde ibare oldukça dikkat çekiciydi. Devletlerin birbirlerine karşı illegal yöntemlerle savaş kategorisi altında yer alan siber saldırılara örnek olarak Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye yapmış olduğu siber saldırılar örnek gösterildi.

Rapora Tallinn adı verilmesi geçtiğimiz yıl Estonya’nın başkenti Tallinn’e düzenlenen siber saldırıların sonucunda NATO, bölgeye Siber Savunma Merkezi kurmuştu. Artık şehirlerin, devletlerin resmi organlarının, önemli merkezlerin tüm bilgileri sanal ortamlarda barındırıldığından. Trafik ışıklarından, gizli devlet arşivleri, metro istasyonlarından, uçak seferlerine kadar her türlü önemli unsurun artık internet üzerinden erişilik yönetilebildiği, bu unsurlardan herhangi birisi içerisine sızabilecek art niyetli kişiler tarafından yapılacak değişikliklerin büyük facialara yola açabileceği konusu üzerinde hem fikir olan NATO yetkilileri, yapılabilecek siber saldırılar sonucunda büyük kaos yaşanabileceği ve bunun sebebi olan kişi veya kurumların suçlu ilan edilebileceği ve savaş sebebi olabileceği hususuna değinildi.

Günümüzde artık savaşların silahlı olarak yapılmadığı, psikolojik ve siber savaş dönemlerinin başladığı ve bu tarz saldırıları düzenleyenlerin savaşa sabebiyet vereceklerinin altı kalın çizgilerle belirtildi. NATO üyesi olan ülkelerde acilen siber savunma merkezleri kurulması ve bu bağlamda tüm ülkelerin kendi tedbirlerini sılaştırması şeklinde uyarıda bulunuldu. 2014 yılı sonuna kadar NATO üyesi olan ülkelerde kurulması beklenen Siber Savunma Merkezleri ile ilgili çalışmalara önümüzdeki aydan itibaren başlanacak.

Bir önceki yazımız olan Rusya Federasyonu eBay'da Satışa Çıkarıldı başlıklı makalemizde ebay Country Russia, ebay rusya satış ve eBay rusya satışa sunuldu hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.