Son Eklenenler
MegaUpload Kapatıldı, Film Piyasası Hareketlendi

MegaUpload Kapatıldı, Film Piyasası Hareketlendi

megaupload kapatildiÖzellikle film ve müzik paylaşımında telif hakkı kurallarını gözetmeksizin her türden dosyanın paylaşıldığı MegaUpload hatırlarsanız 2012 yılının son aylarında mahkeme kararıyla kapatılmış ve tüm sunucularına el konulmuştu. Sahibi Kim Dotcom‘un evine yapılan baskın sonucunda özellikle müzik ve film piyasasını büyük zarara uğratan MegaUpload, yapılan tahkikat sonucunda süresiz olarak kapatıldı ve sahibi para cezasına çarptırıldı.

MegaUpload yöneticileri sitelerinin kapatılması sonucunda domain ve telif hakkı denetimlerinin daha az yapıldığı Yeni Zelanda domaini olan .nz uzantısıyla mega.co.nz adresini aktif ederek faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiler. Ülkemizden erişimi şimdilik yasak olan bu adres ile film ve müzik paylaşımları hala yapılmasına rağmen birçok Avrupa ülkesi tarafından erişimi yasaklanarak kullanımına sınırlama getiriliyor.

Motion Picture Association of America tarafından yapılan araştırma sonucunda MegaUpload‘ın kapatılmasının ardından kullanıcıların orijinal film alma, sinemaya gitme ve film kiralama sayıları %65 oranında artış gösterdi. 12 ülkede yapılan araştırma sonucunda müzik albümlerinin satışlarında da artış olduğu gözlemlendi. Korsan film yayınlayan web sitelerinin yakın zamanda engellenerek yetkililerine açılacak davaların artacağı belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonuyla Konuşma Ücretleri Zamlandı başlıklı makalemizde 2013 cep telefonu zam, Cep telefonuyla konuşma ücretleri zamlandı ve görüşme ücretleri zamlandı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.