Son Eklenenler
İran, İnternet Yasaklarını Abarttı

İran, İnternet Yasaklarını Abarttı

Mideast Iran Internetİran’da yaklaşan seçim öncesi yeni yürürlüğe konulan bir kanunla VPN üzerinden bağlanan tüm çıkışları yasa dışı olarak kabul edip tümünü yasakladı. Ülkede uzun süredir uygulanan internet filtresine karşı kullanıcıların bazıları VPN kullanmak suretiyle yasaklı web adreslerine ulaşmaktaydı. İran’da uygulanan internet yasağı kanununa göre izinsiz VPN kullanarak yasaklı sitelere erişmeye çalışan kullanıcılara ağır para ve hapis cezaları uygulanmaktaydı. 2012 yılı içerisinde yasal olmayan yollarla izinsiz web sitelerine giriş yapan 2300 kişi tutuklanarak hapis cezasına çarptırıldı.

İran, yasakları dünden itibaren iyice abarttı. Eskiden Facebook, youtube, twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ve porno içerikli sitelere erişimi engelleyen İran yönetimi şimdi de aralarında Gmail, Yahoo, Hotmail gibi web sitelerinin olduğu mail servislerinin kullanılmasını tamamen yasakladı. Ayrıca Skype, WhatsAPP, Viber gibi anlık mesajlaşma ve görüntülü görüşme programlarının port çıkışlarını da engelledi. Şimdiye kadar VPN kullanmak suretiyle yasaklı sitelere ulaşan tüm VPN adreslerinide bloke eden Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri Başkanlığı, ülke içerisinde yalnızca izin verilen VPN’lerin kullanılacağını belirtti. Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri Başkanı Ramezanali Sobhani-Fard tarafından yapılan açıklamaya göre İran genelinde internet yasağını ihlal eden tüm kullanıcıların mahkemelerde yargılanıp daha fazla ceza alabileceği belirtildi. Muhalif kanat sözcüleri bu uygulamayı şiddetle kınarken, yaklaşan seçimlerde seçmenlere daha özgür bir internet kullanımı sunmayı vaadetti.

Bir önceki yazımız olan Çinliler Surface Pro'nun da Taklidini Üretti başlıklı makalemizde Çin malı Surface Pro, HKC Tablet PC ve Kopya Surface Pro hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.