Son Eklenenler
İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

internetten_alisveris_yaparken_dikkatDünyada geçerliliğini kanıtlamış kişisel güvenlik Antivirüs programlarının üreticisi ESET, genel kullanıcıları internet üzerinden alışveriş yaparken dikkat etmeleri hususunda uyardı. ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı Righard Zwienenberg‘in yaptığı açıklamadaki hususları, Teknoloji Defteri olarak siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler1) Ortak kablosuz ağlar üzerinden alışveriş yapmaktan kaçının. Öyle ki kablosuz wi-fi üzerinden yapılan işlemler art niyetli kişilerce takip edilebilir. Alışverişlerinizde paylaşımsız kişisel internet bağlantınızı kullanınız.
2) Tarayıcınız üzerinden girilen şifrelerde “Şifremi, Parolamı hatırla” seçeneklerini hiçbir zaman işaretlemeyin.
3) Satın alacağınız ürün eğer muadillerinden çok daha ucuzsa satın almaktan kaçının.
4) Özellikle Çin Menşeili ürünleri satın alırken dikkatli davranın. Meşhur markaların replikaları olabilir.
5) Alışveriş yaptığınız sitelerin mutlaka SSL sertifikası kullandığından emin olun. Sitelerin HTTPS adresiyle başladığını ve tarayıcınızın adres satırında Kilit işareti olduğuna dikkat edin.
6) Özellikle kredi kartı bilgilerinizi girerken, kesinlikle şifre, kızlık soyadı gibi bilgilerinizi girmeyiniz. Unutmayınız ki internet üzerinden kredi kartı bilgilerinizi girmeden alışveriş yapılmaktadır.
7) Günübirlik açılan alışveriş sitelerinden alışveriş yapmamaya özen gösterin.
8) Alışveriş yaptığınız siteler hakkında bilgi toplayın. Gerçek şirket bilgileri, vergi numaraları, faturalarının olduğuna mutlaka dikkat edin.
9) Ürünü kayıtsız şartsız geri iade edebileceğiniz alışveriş sitelerinden alışveriş yapmaya özen gösterin.
10) Satın alıp ödemesini yaptığınız ürünü, evinize teslim anında mutlaka ambalajını açarak kontrol edin.
11) En önemlisi, bilgisayarınızdaki kişisel güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun. Bu önlemlerin en önemlisi Antivirüs programı bulundurmanız ve güncel tutmanızdır.

Bir önceki yazımız olan Aaron Swartz İntihar Ederek Öldü başlıklı makalemizde Aaron Swart intihar etti, Aaron Swartz ve Aaron Swartz Kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.