Son Eklenenler
Google Chrome ve Firefox WebRTC Teknolojisini Tanıttı

Google Chrome ve Firefox WebRTC Teknolojisini Tanıttı

webRTC teknolojisiAslında iki şirkette tarayıcı piyasasında birbirine rakip. Geçtiğimiz aylarda Microsoft tarafından Mac bilgisayarlar ile Windows yüklü bilgisayarlar arasında tarayıcılar kullanılarak kameralı görüşme teknolojisi hakkında tanıtım yapılmıştı. Internet Explorer 10 sürümünde kullanılan bu özellik sayesinde Mac OS işletim sistemindeki Chrome kullanan kullanıcılarla kameralı sohbet imkanı bulunmaktaydı.

Bu durum, geçtiğimiz günlerde Mozzilla Firefox ve Google Chrome arasında yapılan bir protokolle iki rakibin ortak çalışmalarının sonucunu yep yeni bir teknoloji olan WebRTC‘nin üretilmesini sağladı. Dün yapılan tanıtım gösteriminde dikkatleri çeken ve beğenilerek izlenen bu teknoloji, Firefox ve Chrome tarayıcılarınıza gerekli eklentileri ve ayarları yükledikten sonra kullanılabilmekte. Google, WebRTC‘yi etkin hale getirebilmek için Firefox’ta about:config sayfasına giderek “media.peerconnection.enabled” öğesini “true” olarak değiştirip ayarlamanız gerekiyor. Bu ayarları yapıtıktan sonra WebRTC’nin demo sitesine giriş yaparak sesli ve görüntülü arama yapabilmekteyiz. Dünyada tarayıcılar üzerinden görüntülü sesli konuşma olanağı sağlayan iki farklı alternatifin olduğunu varsayarak, Microsoft’un CU-RTC’sinin mi yoksa Firefox – Chrome’nin WebRTC’sinin mi daha fazla tutulacağı tartışma konusu. Sistemin tanıtımı esnasında birbirleriyle konuşan Mozilla’nın İnnovasyon Müdürü Todd Simpson ve Google’nin ürün yönetim müdürü Hugh Finan arasında geçen diyalogun videosu da yayınlandı. Bu videoyu sizler için paylaşıyoruz.

Bir önceki yazımız olan 25 Dolarlık Bilgisayar Satış Rekorları Kırdı başlıklı makalemizde 25 dolara bilgisayar, en ucuz bilgisayarlar ve Raspberry Pi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. İletişim tarafıyla ilgili olarak benim de bir yazım bulunuyor. karel.com.tr/blog/webrtc-nedir-uc-birim-yazilimlarinin-sonu-mu linkinden ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.