Son Eklenenler
Google 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Unutmadı

Google 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Unutmadı

Dunya kadinlar gunu google doodle-womans day 2013Özel günlere ve kişilere hazırladığı Doodle‘lar ile herkesin beğenisini toplayan Google, bugünün anlam ve önemini unutmadı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü hatırlayarak değişik bir tasarımda Doodle hazırlayan Google, bu tasarımla dünyanın her köşesindeki ırklara mensup kadınlardan örnekler alarak din mezhep farkı gözetmeksizin Doodle’ında yerleştirdi.

Dünya Kadınlar Günü‘nün tarihçesini sizler için araştırdık. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde 8 Mart 1857 yılında işçilerin daha iyi iş ve yaşam şartları talep etmeleri üzerine yaklaşık 40.000 işçinin bulunduğu dokuma fabrikasında greve gitmelerinin ardından çıkan çatışmalarda fabrikada büyük bir yangın meydana geldi. Fabrikanın bahçesine kurulan polis barikatı sebebiyle yangından kaçamayan çoğu kadın 120 kişi yanarak feci şekilde can verdi. İşçilerin cenazeleri büyük bir kalabalıkla toprağa verildi. Aradan geçen yaklaşık 60 yıl sonra Danimarka’nın Kopenhag kentinde bir araya gelen “Kadınlar Sosyalist Konferansı” üyelerinden Almanya’nın Sosyal Demokrat Parti liderlerinden Clara Zetkin tarafından ortaya atılan kadınlar bayramı fikri konferansta kabul gördü. Bu fikrin çıkmasında ve her yıl 8 Mart tarihlerinde kutlanmasına sebep olan olay ise ABD’de çıkan büyük yangın. Her yıl orada hayatını kaybeden kadın işçileri anma adına 8 Mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü (International Women’s Day) tüm dünyada ki kadınların sesi ve onlara ait özel bir gün olarak kutlanmakta. Ülkemizde ilk defa 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanan Dünya Kadınlar Günü, 1980 askeri darbesinin ardından her yıl Dünya Kadınlar Günü adıyla kutlanmaya başlandı. Özellikle eski Doğu Bloğu ülkelerde (Rusya, Ukrayna, Belarusya, Bulgaristan, Yugoslavya, Orta Asya Ülkeleri) resmi tatil ilan edilen 8 Mart günü tüm dünyada kadınlara yönelik bir takım kutlamalarla devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S4 En Sonunda Göründü başlıklı makalemizde Galaxy S4, Galaxy S4 ekran görüntüleri ve Galaxy S4 Fotoğrafları hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.