Son Eklenenler
Facebook Milyarlarca Fotoğrafı Nasıl Saklayacak?

Facebook Milyarlarca Fotoğrafı Nasıl Saklayacak?

Facebook veri merkeziSosyal medya devi Facebook, hizmete girdiği tarihten günümüze kadar günde ortalama 300 milyon fotoğraf yüklenmesiyle karşı karşıya kaldıklarını açıkladı. Geçtiğimiz hafta Structure Europe adlı konferansa katılan Facebook yöneticilerinden Jay Parikh, gittikçe artan kapasitede fotoğrafları silmeden yıllarca depolayabilmelerinin, her geçen gün artan maliyetlerle başa çıkabilmelerinin üstesinden nasıl gelebilecekleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Konferansta öncelikle mevcut veri yükünün nasıl hafifletilebileceğinden kısaca bahseden Parikh, henüz tamamlanmayan inşa halindeki yeni binalarında yep yeni depolama teknolojilerinden faydalanacaklarını belirtti.

Jay Parikh, “Soğuk depolama” ismi verilen yeni bir teknoloji üzerinde anlaşma sağladıklarını, ardışık izlerin üst üste getirilmesi mantığıyla eskiye nazaran daha fazla veriyi daha az alanda sıkıştırabileceklerini, buna bağlı olarak milyarlarca fotoğrafın rahatlıkla kalite kaybı yaşanmadan uzun yıllar saklanabileceğinin haberini verdi. İnşaası devam eden yeni binalarında kullanacakları yeni sunucularıyla, eskisinden yaklaşık 9 kat veriyi daha az sayıdaki makinede koruyabileceklerinin de altını çizen Parikh, dünyanın en yüksek kapasiteli veri merkezlerinden birisi olma yolunda hızla ilerlediklerini de sözlerine ekledi. 95.000 metre kare kapalı alan içerisinde planladıkları yeni veri merkezlerinde, çalışmaları Hitachi ve Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yürütülen “Big Data solution” isimli depolama projesinden faydalanacaklarının bilgisi de elimize ulaştı.

Bir önceki yazımız olan Kendi Kendine Giden Otomobil Oxford Üniversitesi'nden Geldi başlıklı makalemizde Akıllı araba RobotCar, Kendi kendine giden araba ve kendi kendine giden otomobil hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.