Son Eklenenler
ESET Açıkladı: Türkiye’de 16 Bin Kişinin Facebook Bilgileri Çalındı

ESET Açıkladı: Türkiye’de 16 Bin Kişinin Facebook Bilgileri Çalındı

facebook poker uygulamasinda virus tespit edildi2012’nin en iyi antivirüslerinden birisi olarak seçilen ESET NOD 32 Antivirüs’ün yapımcısı ESET şirketi, gün içerisinde şok açıklamada bulundu. Facebook sitesi üzerinden poker uygulamasını kabul edip çalıştıran kullanıcıların hepsi şuanda bilgisayarlarında bulunan trojan‘ın farkında değil. Nod32 5 sürümünü geliştirme çabalarında bulunan ESET firması uygulama taramalarında Facebook üzerinde aylardan beri kulanılmakta olan ve Türkiye’de ki kullanıcıların oluşturduğu çoğunluk tarafından da sıklıkla aktif edilen poker uygulaması içerisinde “Poker Agent” adında bir trojan’ın mevcut olduğu, ilgili zararlı yazılımın bilgisayarınızda bir key logger (klavye kaydedici) pozisyonunda göreve yaptığını ve gerekli güvenlik önlemleri alınmadığı taktirde PayPal hesabınızdan habersiz olarak para çektiğini kanıtladı. Sizden habersizce ve sinsice bilgisayarınızda aktifleşen poker virüsü Facebook hesabınızın giriş bilgilerini de kaydediyor. Kullanıcı adı ve şifreyi sizden habersiz uygulama yöneticilerine gönderen bu virüs ESET güncellemelerinin ardından sisteminizden siliniyor. Henüz ESET haricindeki birçok antivirüs yazılımı tarafından tespit edilemeyen bu zararlı yazılımdan kurtulmak için kısa süre içerisinde Poker uygulamasından ayrılmanızı, bilgisayarınızdaki Antivirüs yazılımını acilen güncellemenizi ve bahsettiğimiz adımları tamamladıktan sonra Facebook giriş bilgilerinizi acilen değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

ESET tarafından yapılan uyarıya göre yalnızca Türkiye’de 16 Binden fazla kullanıcı şuan itibariyle bu virüsten etkilenmiş durumda. Virüsten etkilenenlerin yaklaşık 5 bin kadarının Facebook hesaplarının çalındığı bilgisine ulaşıldı. Texas Holdem Poker uygulamasının yöneticilerinden art niyetli olan yaklaşık 800 kişilik bir bilgisayar korsanı grubu, bu açık sayesinde birçok kullanıcıyı hem maddi hem de Facebook hesapları açısından madur etti görüşünde birleşen ESET yöneticileri, uygulamanın Facebook sayfasından acilen kaldırılması hakkında şirkete bildirimde bulundu.

Bir önceki yazımız olan Gmail Postalarımızı Okuyor!!! başlıklı makalemizde Gmail Postalarımızı okuyor, Gmail Scroogle ve Google maillerimizi okuyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.