Son Eklenenler
E-Ticaret’de Dünya Lideri Kim?

E-Ticaret’de Dünya Lideri Kim?

e-ticaret dunya lideri 2İnternet, hayatımızın içine o kadar derinden girdi ki, yememizi içmemizi, eğlenme ve boş zaman saatlerimizi bile ona göre ayarlar olduk. Son 10 yıl içerisinde internet üzerinden ticaret gelişen teknolojiler bağlamında trend haline geldi. Artık günün uzun zamanını internette geçirenler tüm sosyal faaliyetlerini de ona göre düzenliyorlar. E-Ticaret denilen olgu ise 2000’li yılların başlarında büyük bir atağa geçerek uluslararası pazarlamada en önemli satış unsuru olma özelliği kazandı. Doğrudan pazarlamanın alternatifi olma yolunda ilerleyen E-Ticaret, özellikle binlerce tedarikçiyi bünyesinde barındıran, depo ve barındırma masrafı olmadan sıfır risk ile ticaret yapmak isteyen üreticileri tek bir noktada birleştirdi diyebiliriz. İlk zamanlar özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olan Elektronik Ticaret uzun yıllar bu ülkelerin liderliğinde seyretti.

Giderek değişen müşteri davranışları ve internet teknolojileri baz alındığında tüketiciler artık e-ticaret yaparlarken ucuz olan ürünlere yönelme gayretinde. Bu hipotez dünyanın en ünlü alışveriş platformlarından birisi olan Alibaba.com’dan geldi. Alibaba.com yayınladığı Dünya E-Ticaret grafiklerinde 2012 yılı içerisinde 194 milyar USD değerinde E-Ticaret hacmine ulaşan Çin Halk Cumhuriyeti‘ni dünya lideri ilan etti. Dünyanın en kalabalık ülkesi olma unvanını da elinde bulunduran Çin’in en büyük avantajı ise elinde bulundurduğu nüfusu. 2012 yılı içerisinde yalnızca Çin‘de 242 milyon online alışveriş yapıldığı sonucuna ulaşan uzmanlar, bu rakamın 2013 yılı sonunda 390 milyona ulaşacağını belirtti. Aynı zamanda yalnızca Çin’in toplam e-ticaret hacminin 2013 yılı sonunda 265 milyar dolar olması bekleniyor.

e-ticaret dunya lideri 3

Alibaba.com‘dan yapılan açıklamaya göre Çin e-ticaret sitelerinden alışveriş yapanların %48’ini bayanlar oluştururken %52’sini erkekler meydana getirmekte. Satın alma işlemini gerçekleştirirken kullanıcıların %12’si mobil cihazlar üzerinden bağlantı kurarken, geriye kalan %88’lik bir kısım notebook ve masaüstü bilgisayarlar üzerinden sipariş vermiştir. Ayrıca müşteriler siparişlerini vermeden önce ve ürün seçme aşamasında özellik ve fiyat araştırmalarını sosyal medya üzerinden yapmakta. Bu şekilde müşteri davranışı sergileyenlerin oranı %44 olarak belirtilmekte.

Çin Halk Cumhuriyeti‘ndeki e-ticaret sitelerinin tercih edilmesindeki en büyük etmenin ucuz ürün olduğu fikrine sahip olanların oranının %52 olduğu araştırmada, %19’luk bir oranla alışveriş kolaylığı sebebiyle Çin e-ticaret sitelerinin tercih edildiği bilgisi verilmekte. Çin e-ticaret sitelerini tercih etmeyenlerin %66’sı ürünlerin kalitesiz olduğundan şikayetçiyken, %44’ü satıcıların güvenilir olmadığı görüşüne sahip. Çin e-ticaret sitelerini tercih edenlerin çoğu sektörel bazda elektronik ürünlerini satın alırken, giyim sektörünü tercih edenler ikinci sırayı almakta.

Bir önceki yazımız olan Facebook Tasarımını Değiştiriyor (Resimli) başlıklı makalemizde Facebook, Facebook 7 mart açıklaması ve Facebook tasarım değiştiriyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.