Son Eklenenler
Dünyanın En Pahalı iPhone’u Türkiye’de

Dünyanın En Pahalı iPhone’u Türkiye’de

Amerika Birleşik Devletleri’nde 649 USD fiyatla piyasaya sürülen iPhone 5S modelinin Türkiye’de neden 1250 USD‘ye satılıyor sorusunun yanıtını bu yazımızda vereceğiz. 1250 USD fiyatıyla dünyanın en pahalı iPhone telefonu Türkiye’de satılmakta. Türkiye’yi 1050 USD ile Brezilya takip ediyor. Türkiye’de ki tüketiciler çoğu bu durumdan muzdaripken bazı kullanıcılar ürünü yurt dışından kaak yollarla getirtip yalnızca IMEI kaydını Türkiye’de yaptırıyor. Bu durumun neden kaynaklandığınız araştırdık ve sonuç oldukça ilginç. 649 USD üzerinden tüketiciye ulaştırılan iPhone telefonlar Türkiye’ye nakledilirken15 USD ekleniyor. 700 USD’ye Türkiye’ye gelen ürün gümrükten giriş yapar yapmaz, 625 TL ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), hemen arkasından da %15 yani 450 TL KDV (Katma değer vergisi) eklenerek fiyatı 2500 TL seviyelerine yüklemekte.

1075 TL’lik bir kısmı yalnızca vergilerden oluşan iPhone telefonların geriye kalan 1425 TL’lik kısmı cihazın yalnızca geliş fiyatını oluşturuyor. Cihaz başına yaklaşık 10 USD’lin kar payı koyan son satıcılar ve bayiler de bu durumdan oldukça şikayetçi. Sözün kısası Türkiye’de ki vergi politikaları nedeniyle satın aldığınız elektronik ürünlerin fiyatlarına ortalama %50 vergi uygulanmakta. Bu nedenden dolayı fiyatlar dünyanın en üst seviyelerinden dolaşmaktadır.

Türkiye’li tükecilerin en çok yakındığı bu durum hükumetlerin uyguladığı vergi politikalarından kaynaklanıyor. Tüm dünyanın vergi ülkesi olarak tanımladığı Türkiye’de son durum böyleyken. Dünyanın elektronik ürün satışında en ucuz fiyatları uygulayan ülkeleri Dubai, Birleşik Arap Emirliği, Suudi Arabistan, İspanya, Hollanda, İrlanda, ABD, Almanya, Fransa, Avusturya yer almakta. En pahalı ülkeler arasında ise Türkiye, Brezilya, İtalya ve Finlandiya gelmekte.

Bir önceki yazımız olan 2013 iPhone Fotoğraf Ödülleri Sahiplerini Buldu başlıklı makalemizde 2013 iphone fotoğraf yarışması sonuçları, iPhone 2013 fotoğraf yarışması ödülleri ve iPhone fotograf ödülleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Zaten sadece bu saçma sapan sistem türkiyede. İnsanları daha nasıl soyacaklar bakalım. İnsanlar bir şeyden bir tane kendine aldığında zorlanırken devlet bizden bir tane alırsak aynısının 2.sini de kendine zorla aldırttırıyor. Sömürgeci devletlere karşı dururlar ama maşallahları var. Kitabını bunlar yazıp gözde olan sömürgeci devletlere pazarlıyorlar.
    Hala daha oy veren, verecek olanlara yazıklar olsun!
    zenginlere kendilerine elmaslar, zümrütler alırken %0 faiz-komisyon alırken. yatırım amaçlı altın alan vatandaşlardan bir çeyrek altını basma parası olarak 30-35 tl alıyor.
    Allah bunların kendi kuyularını , kendine kazdırır inş. (Amin)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.