Son Eklenenler
Avrupa 4G’ye Geçmeye Hazırlanıyor

Avrupa 4G’ye Geçmeye Hazırlanıyor

Ülke  olarak o kadar çok şeyle övünüyoruz ki sanki diğer  ülkelerde yok bir bizde varmış gibi.
En basit  örnek 3G. Bazı büyük firmaların (tahmininiz doğru) “Avrupa’dan da hızlı interneti biz kullanıyoruz” şeklindeki söylemleri size hiç de  yabancı  gelmemiştir.
Biz bu laflarla kendimizi kandırtırken  Avrupa 3G’yi beğenmiyor  bile.

Avrupa’da 4G‘yi kullanmaya  başlamak için birçok teste çoktan başladı bile. Mobil operatörler Vodafone, Telefonica, ve EE, Gelişmiş LTE (Long Term Evolution) isimli 4G bağlantı teknolojisinin testleri denemeleriyle  200 Mbps’i aşkın bağlantı hızına gelmeyi başardılar.

Sadece LTE bile yeterli olmasına rağmen, dünyada birçok ülke, 4G için daha hızlı bağlantı hizmeti sunan geliştirilmiş LTE standardını kullanmak istiyor. Almanya’da bulunan Vodafone ve Telefonica operatörleri de  şimdiden kendi çaplarında testlere başladılar bile. Ayrıca İngiltere’deki EE operatörü de Londra’da gelişmiş LTE için çalışmaya başladılar.
Avrupa’daki mobil iletişim operatörlerinin yaptığı testlerde şu sonuçlar ortaya çıktı; EE operatörü 20 MHz frekansıyla 300 Mbps hızını yakalamayı başarırken, Vodafone ve Telefonica operatörleri 10 ila 20 MHz frekanslarını kullanarak 225 Mbps hızına  anca gelebildiler.

İngilterenin operatörü EE, bu yeni teknolojiyle uyumlu sabit modemleri 2014 yılı içerisinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Gelişmiş LTE özelliğine sahip akıllı mobil telefonların ise 2014 yılının ortalarında satışa sunulması tahmin ediliyor.
Örneğin Samsung Galaxy S4 2 ayrı 10 MHz frekansını kullanarak 125 Mbps bağlantı hızı sağlayabiliyor.

Biz 3G’mizle övüne duralım Avrupa’lılar 4G hızında mobil cihazlarını 2014 yılı içerisinde kullanacağa benziyor.Bakalım Türkiye’deki GSM operatörleri, 4G hızından ne zaman bahsetmeye başlayacaklar?

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S5 Nasıl Olacak? başlıklı makalemizde Galaxy S5, Samsung ve Samsung Galaxy S5 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. gerçekten de doğru söz: millet aya çıkıyor biz yaya, türkcell de kendiyle övünsün dursun. Aslında önce bizimkilere interneti kullanmayı öğretmek gerekir…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.