Son Eklenenler
ABD İnternet Üzerinden Herkesi Takip Ediyor

ABD İnternet Üzerinden Herkesi Takip Ediyor

internet casusluguThe Guardian gazetesinin dün yayınlanan sayısındaki manşet habere göre Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanlığı olan Pentagon bünyesinde faaliyet gösteren Milli Güvenlik Ajansı internet üzerinden herkesi gözetleyebilmekte. Delilleriyle birlikte yayınlanan haber başta ABD başkanı Barack Obama olmak üzere üst düzey yetkililer tarafından da doğrulandı.

Uluslararası Terörizm kapsamında geliştirilen izleme programları sayesinde dünya devlerine ait olan forum, sosyal medya, blog, haber siteleri gibi birçok platforma izinsiz olarak girip kullanıcı bilgilerini görebilme kabiliyetine sahip olan Milli Güvenlik Ajansı (NSA) kullandığı sisteme PRISM adını vermekte. Aralarından Facebook, Google, Apple gibi ABD menşeyli kuruluşlar başta olmak üzere Samsung, HTC, Motorola, Microsoft gibi dünya devlerine ait veritabanlarına doğrudan erişim yetkisine sahip olan ABD Savunma Bakanlığına bağlı Milli Güvenlik Ajansı, The Guardian gazetesinde yeralan habere göre “çok gizli” ibaresiyle damgalı dosyada PRISM sistemiyle ilgili sunum ve bilgilendirme toplantı tutanaklarını koruyamadı.

11 Eylül saldırıları sonrasında ülkenin güvenlik önlemleri gerekçesiyle koruma altında olması gereken kişisel bilgiler malesef ABD hükumetince deşifre edilebilmekte, istenildiği taktirde bu bilgiler kişi veya kurumun aleyhine kullanılabilmektedir. Milli Güvenlik Ajansı’nın, ABD vatandaşı olsun ya da olmasın; ABD sınırları içerisinde yaşasın ya da yaşamasın hiç farketmeden istediği bilgilere ulaşmasını sağlayan PRISM programı hakkında detaylı bilgileri içeren 42 yansılık Power Point sunumunuda ele geçiren The Guardian muhabirleri, konuyla ilgili detayları yazı dizilerinde aktarmaya devam edeceklerini belirtti.

Yalnızca The Guadian değil, aynı zamanda The Washington Post gazetesi de aynı haberi birinci sayfadan yayınlarken geçtiğimiz aylarda FBI’ın isteği üzerine, ABD’de faaliyet gösteren GSM operatörlerinin kim hangi numarayla hangi sıklıkta görüşme yapıyor istatistiklerini Mahkeme kararı olmadan temin etmesiyle ilgili haberi kamuoyuna duyurmuştu.

Bir önceki yazımız olan Yürürken Elektrik Üretmek SolePower başlıklı makalemizde elektrik üreten ayakkabı, kickstar solepower ve SolePower hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.