Son Eklenenler
Windows 8.1 Hakkında Her Şey

Windows 8.1 Hakkında Her Şey

Windows 8 işletim sistemindeki hatalardan arındırılmış ve görsellik olarak geliştirilmiş, ayrıca kullanıcıların istek ve beklentilerinin ön planda tutularak onların istediği tarzda bir işletim sistemi yaratma arzusunda olan Microsoft yakın zamanda piyasaya süreceği yeni güncelleştirmesi Windows 8.1 için çalışmalarına son hızla devam ediyor. Özellikle Windows 8’den kaynaklı onlarca sorunun kesin olarak çözülmesini bekleyen kullanıcılar şimdiye kadar bir Windows klasiği olan başlat menüsünün de geri gelmesinde ısrarlı. Ağustos ya da Eylül ayı içerisinde yayınlanması beklenen Windows 8.1 güncellemesini merakla bekleyenler için derlediğimiz tüyoları sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Başlat Menüsü ve Masaüstü Ekranında Açılış

Windows 8.1 işletim sisteminin en belirgin özelliği Windows 8’de kaybolup giden başlat menüsünün yeniden yerine koyulmuş olması. Windows 8’in sol alt köşesinde bulunan ve çoğu kullanıcının başlat menüsü sandığı windows logosu aslında başlat menüsü özelliği taşımamaktaydı. Windows 8.1‘de bu hata tamamen giderilip işlevsel ve başarılı bir başlat menüsü ekleneceği kesinleşti. Ayrıca bilgisayarınız ilk açıldığında otomatik olarak görünen başlat menüsü hatası giderildi ve cihaz açıldığında başlat menüsü açılmaz hale getirilerek sabitlendi.

Kilit Ekranı Duvar Kağıdı ve Slayt Şov

Windows 8 üzerinde kişiselleştirme ekranında bulunan kilit ekranında sabit arka plan seçeneği geliştirilerek değiştirilebilir arka plan seçenekleri getirildi. Aynı zamanda bu kilit ekranında çalışan uygulamalar sayesinde bilgisayarınızın kilit ekranından çıkmadan Skype gibi önemli programları kullanabileceksiniz.

Yeni Uygulamalar

Windows 8.1 üzerinde bulunan ve aslında birer klasik haline gelen hesap makinesi, ses kaydedicisi, yeni işletim sistemi için görsellik kazandı. Yeni tasarıma uygun olarak yeniden şekillenen klasik uygulamalar yeni işlevlerle genişletildi. Örneğin bilgisayarınızı alarmlı saat olarak kullanabileceğiniz fonksiyonlar eklendiği belirtilmekte.

Daha Düzenli Başlat Ekranı

Eski işletim sistemlerinde olduğu gibi eklenen her program ve uygulamanın gelişi güzel başlat ekranında görünmesi engellendi. Hepsini bir yerde bulabileceğiniz “tüm uygulamalar” bölümü oluşturulurken, başlat ekranında görmek istediğiniz ve sürekli kullandığınız uygulamaları “başlat ekranına tuttur” seçeneğini kullanarak başlat ekranına ekleyebileceksiniz.

Dosya Yöneticisi SkyDrive Özelliği

Windows 8’de hazır gelen SkyDrive uygulaması Windows 8.1 işletim sisteminde yetenekleri geliştirilerek ve hızlandırılarak geliyor. SkyDrive uygulaması sayesinde online dosyaları değil aynı zamanda kendi sürücülerinizde bulunan dosyalarıda yönetebileceksiniz. SkyDrive aramaları eskisi gibi sadece Bing arama motoru üzerinden gelen yanıtlar yerine daha da geliştirilerek farklı arama platformlarından gelen sorguların yanıtlarından oluşacak. Böylelikle aramalarınızda daha fazla seçenekten yararlanmış olacaksınız. Aynı zamanda SkyDrive özelliğindeki arama işlevi oldukça hızlandırılmış.

Bir önceki yazımız olan Başbakan Twitter'ı Eleştirdi başlıklı makalemizde başbakan twitter kapışması, Recep Tayyip Erdoğan ve Twitter hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.