Son Eklenenler
Telefonunuzun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır

Telefonunuzun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır

Son günlerde gündemden hiç düşmeyen tele kulak skandallarının ardından Türkiye ve dünyada “acaba dinleniyor muyum?” paniği baş gösterdi. Başta ABD olmak üzere Avrupa’da da siyasiler öncelikli olmak üzere istenilen kişinin anında dinlenebilmesi özel hayatın gizliliği ilkesine ters düşse de gerektiği anda legal ya da illegal olarak telefonunuzun dinlenebildiğini unutmayın. Teknoloji Defteri olarak bugünkü aktuel konumuzu telefon dinlemelerine ayırdık ve telefon dinlemelerine maruz kaldığınızda bunu nasıl anlarsınız sorusunu yanıtlayacağız. Son dönemlerde Türkiye’de de gündemden düşmeyen izinsiz telefon dinleme skandalları, siyasilerin ipliğinin pazara çıkmasına neden olmuştur. Bizler sıradan kullanıcılar olarak bu tehlikenin biraz dışarısında kalsak da, alacağımız küçük önlemlerle ileride telefonumuzun dinlenmesini engelleyebiliriz. Bilişim ve komünikasyon uzmanlarından edindiğimiz bilgiler dahilinden aşağıdaki sebepler dinlendiğinizin göstergesi olabilir.

Telefonunuzun Dinlendiğini Nasıl Anlarız?

Eğer telefonunuzun dinlendiğinden şüphe ediyorsanız o zaman bir takım değişkenleri hesaba katarak gerekli kontrolleri ve anormal durumları tespit etmeniz gerekmektedir. Şayet telefonunuz dinleniyorsa, ilk kontrol etmeniz gereken unsur, telefonunuzun görüşmeler haricinde bekleme konumundayken aşırı derecede ısınması.

Telefonunuzun uzun süre kullanılmamasına rağmen eskiye nazaran şarjının daha çabuk bitmesi. Bataryalarınız kısa sürede bitiyorsa dinleniyor olabilirsiniz. Çünkü telefon dinleme operasyonları yalnızca görüşmelerinizin açığa çıkmasını sağlamamakta. Aynı zamanda telefonunuz bekleme modundayken de dinlenebilir. Yani toplantı halinde ne konuştuğunuzu dinleyebilirler. Bu tür dinleme durumlarında telefon bataryanızın kısa sürede bittiği ortaya çıkmaktadır.

telekulak

Görüşme esnasında ses kalitesinde farklılıklar meydana geliyorsa, o an için dinleniyor olabilirsiniz. Çünkü telefonunuz dinlenmeye başladığında ses kalitesinde hissedilebilir derecede azalma meydana gelmekte. Günümüz GSM teknolojileri hem kapsama alanı hem de ses kalitesi bakımından en ideal teknolojiler kullanılarak müşteriye sunulmaktadır. Bu teknolojilere rağmen cihazınızla görüşme esnasında mikrofon ve hoparlör kalitesinde parazit, ses kesilmesi gibi durumlarla karşılaşıyorsanız, dinlendiğinizden şüphelenebilirsiniz.

Akıllı telefon kullanıcıları daha sıklıkla dinleniyor. Uzmanlar tarafından verilen en ilginç bilgi, akıllı telefon kullanıcılarının standart telefon kullanıcılarına nazaran daha basit yöntemlerle dinlenebilmeleri. Bu sebepten dolayı telefon dinlemelerinin önüne geçebilmek için çok eski model telefonların kullanıldığı belirtilmekte.

Telefon Dinlemelerinden Nasıl Korunabilirsiniz?

Akıllı telefonunuzu sizden başkasının kullanmasına izin vermeyin. Sizden habersiz olarak telefonunuza zararlı uygulama yüklenebilir ve bu uygulama aracılığıyla telefonunuza uzaktan müdehale edilebilir.

Eski telefonları kullanın. Eski telefonların dinlenmesi daha zor olmakta.

Eğer telefon dinlemeleriniz resmi kanallar aracılığıyla yapılıyorsa buna engel olabilmeniz biraz zor, fakat casus yazılım kullanarak telefon dinlemelerinde bulunanların eski telefon kullanma suretiyele engellenebileceği belirtilmekte.

Bir önceki yazımız olan Android'li Nokia X A110 başlıklı makalemizde Android işletim sistemli Nokia, Androidli nokia ve Nokia hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Ses kalitesi ile telefonunuzun dinlediğini anlayamazsınız ama pilin çabuk bitmesi ve ısınma teorisinin doğruluk payı var. Ne yazık ki bunları da kolay kolay anlamlandıramazsınız. Ayrıca bu dünyada dinlenilemeyen telefon yoktur. Bırakın herşeyiniz ortada olsun! Yiğidin malı meydanda olurmuş. Takmayın kafanıza! Ne istiyorlarsa yapsınlar!..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.