Son Eklenenler
iPhone Severleri Üzecek Karar

iPhone Severleri Üzecek Karar

AppStore yasaklanan uygulamalarApple bugüne kadar uygulama geliştiricilere verdiği desteği hiçbir zaman reddetmemiş aksine uygulama geliştiricilere gerektiği zaman sponsor olarak AppStore Mağazasına sürekli taze kan girmesini sağlamıştır. iPhone kullanıcılarının tercihinde olan bazı uygulamalar sivil toplum örgütlerince uygunsuz görülse de Apple bu uygulamalar için yasal izin almış ve AppStore’da barındırmıştır. Durum böyleyken piyasanın kızışması, rakip üreticilerin alternatif modeller geliştirmeleri sonucunda Apple strateji değiştirmiş olacak ki artık AppStore’da ki tüm uygulamaları denetleme durumuna geçti.

Özellikle sivil toplum örgütlerinin tavsiyeleri doğrultusunda AppStore’dan bazı uygulamaları kaldırmak zorunda olan Apple iPhone severleri bir nebzede olsa üzdü. Bugün itibariyle 700 binin üzerinde uygulamaya sahip olan Apple AppStore mağazası yalnızca 2 haftalık zaman dilimi içerisinde 4 binin üzerinde uygulamayı uygunsuz bularak sildiğini açıkladı. Silinen uygulamalar içerisinde iPhone kullanıcıların çok sayıda tercih ettiği uygulamalar da mevcut. Bu uygulamaları sizler için araştırdık

AppStore’dan silinen uygulamalar

Obama Trampoline

İçerisinde ABD senatosunun en ünlü isimleriyle ABD başkanı Barack Obama’nın da bulunduğu yaklaşık 18 politikacının bir trambolin üzerinde zıplamaları suretiyle havadaki balonları toplamalarının amaç edinildiği uygulama, senato tarafından resmen olmasa da, sözlü ifadelerde uygun bulunmadığı için ve oyun içerisinde Bill Clinton’ın iç çamaşırlı animasyonu bulunduğundan dolayı Apple yöneticileri tarafından silindi.

Slash

iPhone ekranınızda beliren bir bıçağın tıpkı gerçek bıçak kavrama hareketleriyle tutulup sallanması sonucunda ekranda Sapık filminin bıçaklama sahneleri beliriyor. Slash uygulaması AppStore’da yayınlanmaya başlandıktan sonra İngiltere’de gençler arasında bıçaklama oranlarının arttığı tespit edilmiş. AppStore yöneticileri de çözümü uygulamayı kaldırmakta buldu.

Baby Shaker

Ağlayan bir bebeği iPhone telefonunuzu sallayarak uyutmanızı amaç edinen uygulama bebek hakları savunucuları tarafından uygunsuz bulunduğu gerekçesiyle kaldırıldı.

Puff

Mikrofona doğru üflediğinizde ekranda bulunan kadının etekleri havanın kuvvetine göre açılıyor. İlgili uygulama kadın hakları savunucuların tepkilerinden dolayı silindi.

iHottiez

Ücretli olarak mağazada bulunan bu uygulama üye striptiz kulüplerindeki Striptizci kızların şovlarını canlı olarak izlemenize olanak tanıyordu. İlgili uygulama AppStore’dan kaldırıldı.

iBoobs

iPhone ekranında bulunan animasyon göğüslerin telefonu hareket ettirdikçe sallanmasını sağlayan uygulama kadın hakları savunucularının blogolarındaki aşırı tepkiden dolayı yayınlandığı günden 3 gün sonra kaldırıldı. Yalnızca 3 gün içerisinde 4 milyon kullanıcı tarafından indirilmişti.

Wikileaks

Julian Assange tarafından 2 yıl önce ortaya çıkarılan ABD ve elçilik yazışmalarına iPhone üzerinden ulaşabilmenizi sağlayan uygulama politik baskılar nedeniyle AppStore’dan kaldırıldı.

Tawkon Radiation Dedector

iPhone telefonlarla bulunduğunuz bölgedeki manyetik ve radyoaktif alanı ölçebilmenizi sağlayan uygulama olarak bilinmektedir. Etrafta bulunan elektronik alet ve baz istasyonlarının yoğunluğna göre artan derecede radyoaktif salınım sinyali vermekteydi. Kullanıcılar arasında panik yaratabileceğinden dolayı uygulama mağazadan kaldırıldı.

Bir önceki yazımız olan Facebook Toplu Mesaj Silme (Video) başlıklı makalemizde Facebook, facebook mesajları toplu olarak sil ve facebook mesajlarını toplu olarak silmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.