Son Eklenenler
IOS ve Android’li Cihazların Yıllara Göre Fiyat İstatistikleri

IOS ve Android’li Cihazların Yıllara Göre Fiyat İstatistikleri

Mobil işletim sistemi üretiminde dünya devi iki şirket, Google ve Apple arasındaki markalaşma yarışı son hızıyla devam ediyor. Apple, markalaşma bağlamında tek tip ürün ile piyasada rekabet ederken Google, geliştirilebilir sürümünü hemen hemen her üreticiye dağıtıyor. Samsung, LG, HTC, Huawei bu üreticilerin başında gelirken akıllı telefon sektörünün yüzde 69 gibi büyük bir çoğunluğu Android işletim sistemli modellerden oluşmakta. Apple ise IOS işletim sistemini yalnızca kendine ait IPhone, IPad cihazlarında kullanmayı tercih ederek tamamen kapalı kodlamayla farklı markaların bu işletim sistemini kullanmasına imkan vermemekte. Hal böyle olunca günümüz tüketicileri açık kaynak kodlu işletim sistemine sahip telefonları talep ederek üreticilerin bu işletim sistemli telefonları üretmesini istemekte.

Android-ios model fiyatlari

ABD’de faaliyet gösteren istatistik şirketi Statista tarafından yapılan araştırmaya göre 2010 ve 2013 arasında Androidli ve iOSlu akıllı telefonların fiyat aralıkları hesaplanarak kullanıcıların karşılaştırma yapabilmelerine olanak verilmiş. Infografik halinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre 2010 yılında IOS işletim sistemli akıllı telefonların fiyatı ortalama 702 USD olarak belirtilirken aynı yıl Android işletim sistemli telefonların 441 USD olduğu hesaplanmakta. 2011 yılına geldiğimizde iOS’lu telefonlar 710 USD fiyat ile piyasaya sürülürken Android’liler 380 USD ile satılmış. 2012 Yılında 686 USD’ye düşen iOS’lu telefon modellerine karşılık Androidli Modellerin 320 USD üzerinden satıldığı belirtilirken bu rakam 2013 yılı içerisinde IOS’lu cihazlarda 650 USD, Android’li cihazlarda ise 276 USD olarak belirlenmiş. Uzmanlara göre yıllar bazında IOS ve Android işletim sistemli telefon fiyatlarında yeni model olmalarına karşın aşırı belirti miktarda fiyat düşüşlerinin tespit edildiği açıklanırken bu rakamın önümüzdeki yıllarda giderek düşeceği de ihtimaller arasında.

Bir önceki yazımız olan Yeni İnternet Yasasında Hükümetten Geri Adım başlıklı makalemizde yeni internet düzenlemesi, yeni internet yasası ve yeni internet yasası geri adım hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.