Dünyanın En Hızlı Yayılan Bilgisayar Virüsü Chameleon

[ads1]İngiltere’nin Liverpool Üniversitesi’nde deneysel bir araştırma neticesinde ortaya çıkarılan bilgisayar virüsü yayılma metod ve hızıyla dudak uçuklatıyor. BBC tarafından yapılan habere göre bilgisayarlarınız ve mobil cihazlarınız açısından büyük bir tehlike arz eden virüsün çalışma mantığı yapılacak olan yeni araştırmalara ışık tutacak. Mevcut antivirüs ve antispam programlarınca tespit edilemeyen Chameleon virüsü, bir cihazdan diğerine geçmek için ilginç bir yol kullanıyor. Toplu halde aynı ağı kullananların tümüne saniyeler içerisinde yayılabilen Chameleon virüsü, erişim noktaları ne kadar çoksa o kadar büyük alana yayılabiliyor. Liverpool Üniversitesi’nde projeye liderlik eden Profesör Alan Marshall, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Chameleon virüsünün, kendi geliştirdikleri güvenlik yazılımını test etmek amacıyla kodladıklarını belirtirken, gelecekte virüslerin tıpkı Chameleon gibi farklı yollardan yayılabileceği gerçeğine dikkatleri çekmek istediklerini söyledi.

[ads2]Chameleon virüsünün dünyanın en hızlı yayılan virüsü olduğunun altını çizen güvenlik uzmanları, şimdiye kadar güvenlik yazılımları tarafından keşfedilemeyen ve Wi-Fi ağları üzerinden yayılma özelliğine sahip ilk virüs olduğunun altını çizerken, henüz deney aşamasında olduğu için virüsün yalnızca araştırmaya dahil edilen çalışma alanında faaliyet gösterdiği bilgisi verildi. Fakat uzmanlar buna benzer virüslerin art niyetli kişilerce kodlanabileceği gerçeğini de aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini konusunda uyardı. İşin ilginç yanı güvenlik yazılımını hazırlayan Liverpool Üniversitesi araştırmacıları, bu virüsü kendi antivirüs yazılımlarınca bile tespit etmeyi başaramadı. Virüsün yalnızca PC’lerde değil aynı zamanda mobil aygıtlarda da yayılabilme özelliği olduğundan bahsediliyor.

Bir önceki yazımız olan Türk Dünyası, Küçük Mucitlerini Arıyor başlıklı makalemizde Bilim Olimpiyatları, TDBO ve Türk Dünyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!