Dikkat!!! “Ramnit” Virüsü Yükselişe Geçti

ramnit virusu revactaDünyanın en kaliteli antivirüs yazılımlarını üreten ESET şirketinden yapılan açıklama göre “Win32/Ramnit” adı verilen yeni zararlı yazılımın oldukça tehlikeli olduğu bildiridi. Son zamanlarda yayılma hızında büyük artış olduğu belirtilen Ramnit virüsü bilgisayarınıza internet üzerindeki zararlı yazılım içeren web sitelerinden, e-postalardan ve genellikle korsan oyunlardan veya crack’lerden bulaşıyor.

Ramnit virüsünün bulaştığı bilgisayarlarda aşırı derecede yavaşlama, kasma ve yeniden başlama gibi sorunlar tespit edildi. Ayrıca belirli aralıklarla bilgisayarınızın ekran görüntülerini virüsü kodlayan ya da geliştiren kötü niyetli kişilere gönderiyor. Yalnızca ekran görüntülerini değil aynı zamanda bilgisayar üzerinde yaptığınız tüm işlemleri log dosyalarına kaydediyor. Farenizle tıkladığınız tüm dosyalar, dosyaların içerikleri, kişisel yazışmalarını ve daha aklınıza gelebilecek birçok işlemi kaydedip belirlenen e-mail adreslerine günlük raporlar halinde iletiyor. Klavye üzerinde bastığınız tüm tuşları kaydeden Ramnit, haliyle birçok siteye ait (başta banka siteleri) kişisel bilgi ve şifrelerinizi de 3. şahıslara iletiyor. Bu sayede banka hesaplarınız ya da üye olduğunuz diğer sitelerdeki profillerinizi ele geçirip zarar verebiliyorlar. Ayrıca Facebook, Google+ gibi sosyal medya sitelerindeki hesaplarınızıda ele geçirmelerine imkan tanıyor.

ramnit virusu

Windows işletim sistemlerinde bulunan CVE-2010-2568 açığından faydalanarak bilgisayarınıza sızan Ramnit virüsü, ESET tarafından yapılan araştırmaya göre 2013 yılının başından itibaren ençok tespit edilen ve sayısı giderek artan virüslerin en başında geliyor.

ESET şirketine ait antivirüs programı olan NOD32 ile tespit edilebilen bu Ramnit virüsü, bazı antivirüsler tarafından tespit edilemiyor.

Ramnit virüsünün yayılma hızı oldukça yüksek sizden habersiz olarak MSN, SKYPE tarzı programlar aracılığıyla kişi listelerinizde bulunan kişilere zararlı linkler ve e-postalar göndererek yayılmakta. Aynı zamanda USB Bellekler (Autorun.inf) aracılığıyla da bilgisayardan bilgisayara bulaşma özelliğine sahip.

Ramnit virüsü bulunan bilgisayarlarda bu virüsü temizlemek için NOD32 antivirüs programını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Nod32 Anticirüs programı olmayanlan için Ramnit Virüsünün nasıl temizleneceği hakkında bilgi verelim.

MalwareBytes yazılımını bu linkten indirin

İndirdiğiniz programı bilgisayarınıza kurup çalıştırıyoruz.

malwareBytes

Açılan ekranda Flash Scan (tarama) butonuna basıp bilgisayarımızın kapasitesine göre yaklaşık 10-15 dakika kadar bekliyoruz. Tüm dosyalarımızı tarayıp Ramnit virüsünü tamamen silecek olan tarama işleminin ardından bulunan virüsleri MalwareBytes ile silip bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve sonuç: Ramnit virüsü tamamen silinmiş oluyor.

Bir önceki yazımız olan NATO Siber Saldırılar İçin Rapor Hazırladı başlıklı makalemizde NATO siber saldırı, NATO tallinn raporu ve Siber saldırılar hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!