Son Eklenenler
Symbian Akıllı Telefon Piyasasında Tutunamadı

Symbian Akıllı Telefon Piyasasında Tutunamadı

symbian nokia2000 yılından beri birçok telefon modelinde kullanılan Symbian işletim sistemi, teknolojinin daha da ilerleyip gelişmesine ayak uyduramayıp kendisini güncelleyemedi. Özellikle akıllı telefon pazarında, piyasaya dahil olamayan Symbian, 2012 yılı sonunda hiçbir yeni anlaşmaya imza atamadı. Hatırlarsanız birçok telefon modelinde Symbian’ın s60 modeli kullanılmıştı. Özellikle Nokia‘nın tercih ettiği işletim sistemi olan Symbian için milyonlarca ek uygulama geliştirilmişti. En son Nokia N8 ve N95 modellerinde kullanılan bu işletim sistemi 2013 yılından itibaren Nokia tarafından hiçbir akıllı telefonda kullanılmayacak. Nokia yeni aldığı kararla artık ürettiği akıllı telefonlarda Windows 8 Phone işletim sistemini kullanacağını açıkladı.

Akıllı telefon sektörünün sürekli gelişme kaydetmesi ve bu teknolojiye ayak uyduramayan Symbian eski ve demode kalmış özellikleriyle artık kullanılmayacak. Özellikle telefon üreticilerinin en büyüklerinden olan Nokia, Microsoft ile anlaşarak yeni üreteceği tüm modellerde Windows 8 Phone işletim sistemini kullanacağını bildirdi.

Bir önceki yazımız olan iOS, Android, Windows 8 Hangisi Size Göre? başlıklı makalemizde Android, iOS ve iOS Windows 8 android karşılaştırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.