Son Eklenenler
Pardus 2013’ün Son Sürümü Geliyor

Pardus 2013’ün Son Sürümü Geliyor

pardus 2013Özgürlük İçin sloganıyla yola çıkan ve yıllardır yerli mühendisler ve geliştiriciler tarafından ortak olarak programlanmış Linux temelli ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Pardus 2013 versiyonuyla mükemmelliğe hazırlanıyor. ULAKBİM tarafından yürütülen proje kapsamında özellikle resmi dairelerin Pardus işletim sistemine geçirilmesi, arkasından okullarda kapalı kaynak kodlu işletim sistemleri yerine Pardus öğretilmesi için ilk adımlarını atan TÜBİTAK yeni piyasaya süreceği ücretsiz işletim sistemiyle adından sıkça bahsettirecek gibi.

Hem 32 hem de 64 Bit sürümlerinin tamamlandığı yeni Pardus 2013’de hem güvenlik hem de hız ön plana çıkarılmış. 26 Mart 2013 tarihinden itibaren hem http://pardus.org.tr adresinden indirebileceğiniz yeni sürümü ayrıca web sitesindeki istek formunu doldurarak elinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

TÜBİTAK, Pardus işletim sistemi üzerinde o kadar çok çalışıyor ki; bu yerli üretim işletim sisteminin tüm kullanıcılar tarafından tercih edilmesini tavsiye ediyor. Güvenlik ve hız sınırlarını aşan yeni işletim sistemiyle kullanıcılar daha özgür bir platformda buluşabilmekte. TÜBİTAK, Pardus kullanımının yaygınlaşması için elinden gelen tüm çabayı harcıyor. Öyle ki, 444 5 773 numaralı soru – cevap ve danışma hattını da faaliyete geçirdi. Danışma hattında Linux konusunda uzman bilgisayar mühendisleri tarafından hem sistem sorunlarıyle ilgili öneriler hem de yardım masası oluşturulmuş. Bu sayede Pardus kullanıcılarının sorunları çözmeleri ve yeni işletim sistemine alışmaları planlanmakta.

Bir önceki yazımız olan Yahoo, Dailymotion'ı Satın Almayı Planlıyor başlıklı makalemizde Dailymotion'ın değeri, Yahoo ve Yahoo Dailymotion işbirliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.