Son Eklenenler
Milyon Dolarlık Yazılım Geliştiren 17 Yaşındaki Genç

Milyon Dolarlık Yazılım Geliştiren 17 Yaşındaki Genç

Nick D Aloisio Summly uygulamasiHenüz 15 yaşındayken ev ödevlerini araştırmanın verdiği zorluklardan yakınıp, arama sonuçlarını derleyip özetleyebilen ve aynı zamanda twitter mesajı olarak gönderilebilmesini sağlayan “Trimit” adlı uygulamayı geliştirmeyi başaran İngiltereli lise öğrencisi Nick D’Aloisio o zamanlar daha lise 1. sınıftaydı. Trimit adlı uygulamayla AppStore’da adından sıkça bahsettiren Nick, Li Ka Shing adlı zengin bir iş adamının dikkatini çekti ve 350 bin dolar değerinde destek aldı.

15 yaşında aldığı 350 bin dolarlık destekle okula ara veren Nick D’Aloisio oluşturmuş olduğu yazılımı geliştirme kararı alarak kendisini eve kapattı. 1 yıllık zorlu bir çalışmanın ardından, haber sitelerindeki haberleri belli başlı algoritmalarla özet haline getirebilen Summly adındaki uygulamayı geliştirmeyi başardı. Uygulamayı AppStore‘da yayınladığı gün henüz 2 saat geçmesine karşın en çok indirilen 9. uygulama olma ünvanını kazandı. Summly’nin çalışma mantığı ayarlandığı haber sitesini sürekli hakip edip sizin belirlediğiniz kategorilerdeki haberleri iPhone telefonlarınızın ekran genişliğine göre en iyi biçimde özetleyerek okuyabilmenizi sağlamak. Sayfalar dolusu makaleleri yaklaşık 100-200 kelime ile özetlemeyi başaran Summly uygulaması sayesinde AppStore‘da milyonlarca kişi tarafından tanınan hale gelen Nick, bu ay sonunda uygulamanın 2.0 versiyonunu AppStorda yayınladı. Tüm hatalarından arındırılmış olan Summly uygulamasını şimdiden dünyanın her köşesindeki haber sitelerinden talep gelmekte. AppStore’da paylaştığı Summly yazılımıyla 1 milyon dolarlık geliştirme desteği alan 17 yaşındaki gence şimdiden iş teklifleri yağmakta.

Öyle ki dünyanın haber devlerinden Wall Street Journal, Times of London, New York Times gibi gazetelerin internet sitelerindeki haberleri uygulamayı kullananlara sunması için milyon dolarlık iş tekliflerini değerlendirmesi beklenen 17 yaşındaki Nick D’Aloisio‘nun 2013 yılının en başarılı uygulama geliştiricilerinden birisi olarak seçilmesi beklenmekte.

Nick D’Aloisio yapmış olduğu açıklamada genç yaşta kazandığı milyon dolarlarla yaşın hiçbir alakasının olmadığını söylemesi, amacının ilk başlarda yalnızca kendi zorlandığı uzun makaleleri özetleyerek kolay okunmalarını sağlayan bir sistem geliştirmek olduğunu ve sistemi kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak genele yaydığını belirtmesi oldukça beğenildi.

Hedefinin yarım bıraktığı eğitimi bitirmek olduğunu belirten Aloisio, lise sonrasında saygın bir üniversitede öğrenim göreceğini sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Facebook ve Twitter'da T.C. Protestosu başlıklı makalemizde Facebook, Facebook T.C. ve facebook tc kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.