Son Eklenenler
Linux İşletim Sistemi Şimdi Akıllı Telefonlarda

Linux İşletim Sistemi Şimdi Akıllı Telefonlarda

Akıllı telefonların yaygınlaşmaya başlamasının ardından, açık kaynak kodlu işletim sistemleri üzerinde çalışan Linux, Ubuntu Mobile ismi verdiği ücretsiz ve açık kaynak kodlu yep yeni bir işletim sistemi tanıttı. Yalnızca akıllı telefonlarda kullanılacak olan Ubuntu Mobile‘nin diğer işletim sistemlerinden hiçbir eksiği yok, hatta fazlası var. Canonical tarafından mobil telefonlara özgü geliştirilen bu işletim sistemi masaüstü bilgisayar deneyimini akıllı telefonlara indirgemekle kalmıyor daha da ileri gidip çift çekirdek işlemcisi bulunan akıllı telefonları birer bilgisayar haline dönüştürüyor. Canonical kurucusu Mark Shuttleworth tarafından dün tanıtımı yapılan Ubuntu Mobile, açık kaynak kodlu işletim sistemi kullanan ve Linux hayranı olan kullanıcıları sevindirecek. Akıllı cep telefonlarının özel dockuna bağlanan bir mouse ve klavye yardımıyla masaüstü bilgisayarları gibi de kullanılabilen bu sistem, yeni pazarda rekabeti kızıştırıp yep yeni bir trend getirecek gibi duruyor. Dün akşam saatlerinde Mark Shuttleworth tarafından yayınlanan tanıtım videosundan da anlaşıldığı gibi Ubuntu Mobile’nin kullanıcı arayüzü Windows 8 tablet işletim sistemine büyük benzerlik göstermekte. Başta Chromium olmak üzere birçok açık kaynak kodlu yazılımı da bünyesinde barındıran Ubuntu Mobile, Google takvim, google docs, Thunderbird posta istemcisi, Ubuntu müzik çalar, Ubuntu Galeri, VLC media player, PiTiVi gibi hepsi birbirinden ünlü yazılımları da kullanıcıya ücretsiz olarak sunacak.

Ubuntu Mobile çalışabilmesi için 1 GHZ işlemci 512 mb RAM ve en az 4 GB boş alana ihtiyaç duyuyor. Ubuntu Mobile’nin tanıtıldığı videoyu Teknoloji Defteri olarak sizlerle paylaşmaktan mutluyuz.

Bir önceki yazımız olan Merakla Beklenen GTA 5'in İlk Ekran Görüntüleri başlıklı makalemizde GTA 2013, GTA 5 ve GTA 5 ilk görüntüler hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.