Son Eklenenler
Dünyanın Yüzde 18’i Windows XP Kullanıyor

Dünyanın Yüzde 18’i Windows XP Kullanıyor

Bundan tam 12 yıl önce piyasaya sürülen Microsoft’un efsanevi işletim sistemi Windows XP bugün hala dünyada tercih edilen ikinci işletim sistemi olarak göze çarpmakta. Dünya genelinde Windows 7 kullanımı yüzde 51.33 ile birinci sırada yer alırken hemen arkasından Windows XP yüzde 18.53’lük kullanım oranıyla ikinci sırada yer alıyor. Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’in kullanım oranının ise %7 olduğunu belirten araştırmacılar neden kullanıcıların hala Windows XP üzerinde bu kadar ısrarcı olduklarını şu şekilde izah etmekte. İlk olarak Windows XP işletim sistemi stabil olarak kullanıcıya sunulmakta, yani artık Windows XP ile ilgili hiçbir destek ve güncelleme yayınlanmamaktadır. Başta şirketler olmak üzere çoğu kullanıcı mevcut yardımcı bileşenlerin diğer işletim sistemleriyle uyumsuz olması nedeniyle Windows XP işletim sistemine muhtaç bir şekilde kullanmaya devam ediyor.

Windows XP kullanımının en çok yaygın olduğu kullanıcı gruplarının genellikle işletmeler ve şirketlerde toplandığını söyleyen uzmanlar, bu işletmelerdeki başta muhasebe programları olmak üzere çoğu uygulamanın Windows XP’nin üzerinde hiçbir işletim sistemini desteklememesi en büyük tercih sebebi olmakta. 2012 ile kıyaslandığında Windows XP kullanımının yüzde 46 azaldığını belirten istatistikler, Windows 7 kullanımının da yüzde 30 oranında artış gösterdiğini kaydetmekte.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy Note Pro Söylentileri Doğru mu? başlıklı makalemizde Galaxy Note Pro, Galaxy Note pro fiyatı ve Galaxy Note Pro ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.