Son Eklenenler
Dikey İniş ve Kalkış Yapan Roket Üretildi (Video)

Dikey İniş ve Kalkış Yapan Roket Üretildi (Video)

Özel bir havacılık araştırma şirketi olan SpaceX, uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları bir projeyle havacılık ve uzay bilimi adına yep yeni bir buluş yaparak bilim çevrelerini sevindirdi.

Grasshopper adı verilen roketle yerden 40 metre yükseğe havalandırılan taşıyıcı havada belli bir süre asılı kaldıktan sonra tekrar fırlatıldığı rampaya iniş yapabiliyor. Videoda da açıkça görülen bu kalkış ve iniş hareketi geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Mcgregor Texas eyalatinde kaydedildi. Falcon 9 tetikleyici roket ve Merlin 1D ismi verilen motoru sayesinde bu şekilde başarılı kalkış ve iniş gerçekleştiren Grasshopper, uzay araştırmalarındaki maliyetleri önemli ölçüde düşüreceğe benziyor, çünkü şimdiye kadarki uzay yolculuklarında kullanılan roketler havada belirli bir mesafenin ardından yer yüzüne bırakılıp kullanılmaz halde bırakılmaktaydı. Her yeni uçuşta yeni bir roket kullanımı oldukça maliyetli olmaktaydı.

SpaceX şirketinden yapılan açıklamaya göre, yakında uzay turlarının düzenlenebileceği, daha az maliyetle roketlerin uzaya gönderilip tekrar yere indirilebileceği için daha güvenli olduğu belirtilmekte. Sizleri Grasshopper’in videosuyla baş başa bırakıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Enkaz Altında Kalanları Tespit Eden Cihaz başlıklı makalemizde Deprem Altında Kalanları Bulan Cihaz, Deprem Enkazı Tespit ve Enkaz Altındakileri Bulan Cihaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.