Son Eklenenler
Kodlama bilmeden site sahibi olmak mümkün!

Kodlama bilmeden site sahibi olmak mümkün!

Kulağa ne kadar güzel geliyor değil mi? Site sahibi olmak. Hem de tek satır kod yazmayı bilmeyerek.
Kendine ait bir site sahibi olmak herkesin birgün istediği/isteyeceği birşey.
Kendi düşüncelerinizi milyonlarca insanla paylaşmak mı istiyorsunuz? Yoksa derdiniz popüler biri olmak mı? Peki sitenizden para kazansanız nasıl olur? İş insanı olup siteniz üzerinden ürünler satarak e-ticaret üzerinden milyoner olanlar arasına katılmak mı istiyorsunuz? Belki de sayamadığımız daha bir çok etkene bağlı olarak bir web sitesi sahibi olmak istiyorsunuz.
Evet gerçekten de internetin ilk yıllarında site sahibi olmak çok zordu. Fakat teknolojinin gelişmesine paralel olarak bu konuda da gelişmeler oldu.
Artık sadece herhangi bir siteye kaydolur gibi kaydolarak kendinize ait bir site sahibi olabiliyorsunuz.
Şimdi sizlere bu kadar kolay bir şekilde nasıl site sahibi olabileceğinizi anlatmak istiyorum.

kodlamadan-site

Wix.com birçok dilde olduğu gibi Türkçe olarak da yayın yapan bir site.
Siteye sayfa ortasında yer alan “Hemen Başlayın” yazısına tıklayarak üye olabilirsiniz. Şunu da ifade etmeden geçmemek lazım ki kolaylık olması için herhangi bir sosyal medya hesabınız ile de hiç uğraşmadan siteye kaydolmanıza imkan sağlanmış.
Siteye kaydolduktan sonra önce site kategorinizi seçiyorsunuz. Ya da dilerseniz alt kısımda tüm şablonlar bağlantısına tıklayarak hazır yüzlerce şablondan birini seçerek sitenize dilediğiniz bir tasarımı giydirebilirsiniz.
Tasarım seçimi sonrasında ise sitenizin düzenlemek istediğiniz tüm kısımlarını düzenleyebilirsiniz. Yapmanız gereken ise çok basit. Seçtiğiniz şablon üzerine tıklayıp yeni sekmede açılan sayfada sağ üstte yer alan “Bu Siteyi Düzenle” yazısına tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranda öncelikle sitenizi nasıl kullanacağınıza dair bir video çıkacak. Bir dakika yirmi saniyelik bu videoyu izlediğinizde zaten konuya genel olarak hakim olacaksınız.

Yine de gözüme takılanları sizinle paylaşmak istiyorum.

Sol üst kısımda Wix logosu yanında görebileceğiniz gibi Masaüstü Bilgisayar ekranına tıklayarak sitenizin masaüstü bilgisayar ekranındaki halini düzenleyebilirsiniz. Yine o ekran resminin yanında gördüğünüz çep telefonu ikonuna tıklarsanız bu sefer de sitenizin cep telefonunda görünen halini düzenlemeniz için bir sayfa açılacak.

Mesela benim seçtiğim alışveriş sitesi şablonu ile gelen Mağaza Yönetim Paneli sayesinde bir alışveriş sitesi için gerekli olan tüm altyapıya sahip olduğunu ve tüm seçenekleri tamamen kendi isteğime göre düzenleyebileceğimi gördüm.

Sitenizi yayınlamak için ise kaydetmeniz gerekiyor. Kaydettiğiniz zaman göreceğiniz gibi, size üyeadı.wix.com/siteadı şeklinde adres veriyor. Yani buradan da anlaşılacağı gibi aynı üyeadı altında birden fazla site sahibi olabiliyorsunuz.

Sitelerinizin listelendiği sayfada sol menüde APPStore kısmından sitenize ek uygulamalar ekleyerek sitenizi özelleştirebilirsiniz, güzelleştirebilirsiniz. Uygulamalar arasında gerçekten birçok faydalı eklenti bulunuyor.

Eğer .com .net .org uzantılı bir site olmasını istiyorsanız paket yükselterek dilediğiniz uzantıda sitenizi yayınlayabilirsiniz. Mesela www.siteadı.com gibi.

Nasıl bir adres ile yayın yapmak istediğiniz ise tamamen size kalmış bir olay.

Yükseltme paketleri içinde en düşük paket dışındaki tüm paketlerde domain.com gibi bir adresi ücretsiz edinmiş oluyor, paket özelliklerinizi yükseltmiş oluyorsunuz. Üstelik sitenizin reklamını yapmanız için için reklam kuponu da hediye ediliyor bu paketlerde. Bu reklam kuponları sayesinde sitenizi birçok kişiye tanıtma imkanına sahip oluyorsunuz.

Acaba bu şekilde ne tür siteler yapılmış diye merak ediyorsanız, bunun için buraya tıklayarak farklı kişilerin yapmış olduğu onlarca aktif siteyi inceleyebilirsiniz.

Aktif olarak yayın yapan hatta satış sitesi olarak da kullanılan sitelerin olduğunu ne kadar profesyonel bir hali olduğunu görünce gerçekten ben de şaşırdım.

Son olarak kesinlikle denemeniz gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Bir önceki yazımız olan Yeni Trend: İnternetten indirimli alışveriş yapmak! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.