Son Eklenenler
WhatsApp Milyonlarca Telefona Hizmet Vermeyi Kesti!
WhatsApp Milyonlarca Telefona Hizmet Vermeyi Kesti!

WhatsApp Milyonlarca Telefona Hizmet Vermeyi Kesti!

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yapılacak yeni güncelleme ile birlikte milyonlarca telefona verdiği desteği kestiğini bildirdi. Eski iOS ve Android cihaza sahip kişileri üzecek bu gelişme, 1 Şubat 2020 yani bugün itibariyle gerçekleşti.

2019 yılının son çeyreğinde Windows işletim sistemine sahip akıllı telefonlara verdiği desteği durduran WhatsApp, yapılacak yeni bir güncelleme ile milyonlarca kullanıcısını daha kaybetmeyi göze aldı. Bu güncelleme sayesinde desteklenmeyen cihazları kullanan kullanıcıların yeni bir hesap oluşturması ya da var olan hesaplarını kullanmaya devam etmesi mümkün olmayacak.

Bu konuya dair WhatsApp, yayımlamış olduğu bir blog yazısında, “Eski işletim sistemleri sürümleri için artık aktif olarak geliştirmelerimizi sürdüremediğimizden dolayı uygulamanın bazı özellikleri her an çalışmayı sonlandırabilir,” açıklamasında bulundu. Bununla beraber platform, daha nitelikli bir sosyal medya deneyimi için kullanıcıların daha yeni bir iOS ya da Android işletim sistemli cihaza geçmesini tavsiye etti.

WhatsApp’ın Artık Kullanılamayacağı Mobil Cihazlar Hangileri?

Yapılan açıklamaya göre WhatsApp’ın hizmetini sona erdirdiği milyonlarca akıllı telefon bulunuyor. Bunların isimleri teker teker açıklanmada da hizmet vermeye devam edilecek telefon modelleri öğrenildi.

WhatsApp’ın Desteğini Çektiği Mobil Cihazlar Hangileri?

iOS için hizmet vermeye devam edecek modeller arasında iPhone 4S, iPhone 5 serisi, iPhone 6 serisi ve daha üst modeller yer alıyor. Android için ise 2011 yılından sonra piyasaya sürülmüş tüm telefon modellerinin WhatsApp’ı kullanmaya devam edebileceğini söyleyebiliriz. Gingerbread, Android 2.3.7 ve daha eski Android sürümlerinin ise artık WhatsApp’ı kullanması mümkün olmayacak.

WhatsApp, Eski Modellere Desteğini Neden Sona Erdirme Kararı Aldı?

Pek çok eski model işletim sistemi ile ilişkisini kestiğini açıklayan WhatsApp’ın böylesi radikal bir karar almış olması oldukça tartışılıyor. Ancak bu değişimin platformun daha hızlı gelişme göstereceği yönünde büyük adımlar atacağı da düşünülüyor.

Yine resmi blog siteleri vasıtasıyla konuya açıklık geçiren WhatsApp, “Bu mobil cihazlar, bizim önemli bir parçamız. Ancak önümüzdeki zamanlarda uygulamayı geliştirmek için düşündüğümüz özellikleri karşılamak için uygun yeteneklere sahip değiller,” dedi. Ayrıca buna ek olarak “Bu bizim adımıza oldukça zor bir karardı. Fakat öte yandan WhatsApp’ı tercih eden arkadaşlarınız, aileniz ve sevdikleriniz ile daha iyi bir iletişim sağlamanız adına da doğru bir karardı,” diye belirterek kullanıcılarının platforma küsmemesi temennisinde bulundu.

WhatsApp, Eski Telefon Modellerine Desteğini Neden Sonlandırıyor?

Ayrıca pek çok teknoloji uzmanı tarafından da eski Android sürümlerinden bir an önce kurtulması gerekildiği söyleniyor. Yalnızca WhatsApp desteği ya da cihaz performansı açısından değil, bu önerinin asıl amacı güvenlik problemleri olarak belirtiliyor. Çünkü bilindiği üzere eski Android sürümleri, kötü niyetli uygulama ya da web sitelerine karşı yeterince önlem alabilmiş değildi.

Bir önceki yazımız olan Android Root Atma Nedir ve En İyi Uygulamaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.