Son Eklenenler
GSM Operatörü Şarjı Etkiler Mi?

GSM Operatörü Şarjı Etkiler Mi?

tav

GSM operatörlerinin son günlerdeki reklamlarıyla birlikte herkes bu konuyu konuşuyor, tartışıyor:

“Gerçekten GSM operatörüm şarjımı etkiliyor mu?”

Tabi her konuda olduğu gibi bu konuda da bilgi kirliliği çok fazla.

İlginç olan ise bu konuda yetkin kişilerden çok pazarlamacıların, reklamcıların vb yetkin olmayan insanların yorum yapması. Kesinlikle kimseyi küçük görmek değil amacım. Lakin kişiler özellikle de bir yazı hazırlarken biraz araştırmalı. Bilmediği birşey olup olmadığını sorgulamalı.

Lafı uzatmadan konuya döneyim.

GSM operatörü şarjı kesinlikle ama kesinlikle etkiler. Fakat bu etkiyi gözle görebilir misiniz bu konu tartışılır.

Biraz daha açıklayayım.

Telefon, gsm operatörüne ulaşmakta ne kadar zorluk çekerse, baz istasyonundan sinyal alması ne kadar zor olursa o kadar fazla enerji harcar. Buna bağlı olarak şarj da azalır, azalır, azalır.

Fakat bu durum genellikle şehir merkezlerinde ve/veya diğer merkezi konumlarda olan kişiler tarafında çok ciddi şekilde fark edilir demek pek doğru olmaz.

Çünkü neredeyse tüm gsm operatörleri bu yerlerde yeterince baz istasyonuna sahip. Bir operatörün o alanda 10 diğerlerinin 6-7 baz istasyonu olsa bile bu ifade ettiğim gibi çok da gözle görülür bir farka sebep olmaz şarj için.

Lakin özellikle, gsm operatörüne ait az sayıda baz istasyonu olan veya baz istasyonu bulunmayan bölgelerde bu sorun ciddi derecede hissedilir. Çünkü telefon sürekli şebeke bulmak için enerji harcarken bu isteğini yerine getiremez. Getiremediği için de sürekli enerji yani şarj harcamaya devam eder.

Bu bağlamda özellikle daha bakir alanlarda gsm operatörleri ben çok daha az şarj harcatıyorum yarışına elbette girebilir. Daha merkezi yerlerde ise ancak ama ancak düşük miktarlarda farklılık gösterebilir.

Sonuç olarak reklamlarda belirtilen rakamlara kadar yükselen bir fark elbette olabilir. Fakat o kadar yüksek farkların olacağı alanlar gerçekten çok çok az.

Bir önceki yazımız olan PowerBank İncelemeleri – 2 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. bence de az da olsa şarjı etkiler, çünkü telefon bağlantı kesilmesi yada aşırı zayıflaması durumuda şebeke ararken ister istemez batarya tüketecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.